تاریخچه سنگهای ماه تولد

سنگهای قیمتی و زیبای ماه تولد  می‌تواند در احساس شادی شما تاثیرگزار باشد. شاید برای همه ما دانستن این ارتباط بین این دو یک سوال باشد. در جاهای مختلف شنیده ایم که استفاده از جواهرات و سنگ‌های قیمتی که با ستاره ما متناسب باشد موجب افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی ما گردد. بسیاری از ما ارتباطی عمیق با سنگ ماه تولد خود داریم .مثلاً متولدین برج سرطان، شیفته مروارید هستند در حالی که قوچ‌های برج حمل از درخشش سنگ‌های آبی لذت می‌برند. این سنگ ها،  خصوصیات خاص دیگری در شخص استفاده‌کننده از آن‌ها به همراه دارد. 
 
 
بیشتر بدانید: برای آشنایی با خواص سنگ زیبای زمرد اینجا کلیک نمایید.

تاریخچه سنگ های ماه تولد 

قدمت رمزگشایی سنگ ماه تولد به دوران باستان بازمی‌گردد و یونانیان، مصریان، رومیان، پارسیان و سرخ‌پوستان هر یک سنگ‌های مختلفی را به ماههای مختلف سال نسبت داده‌اند. ایده سنگ ماه تولد که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است از سیستمی انجیلی که به چهل سال پس از میلاد مسیح باز می گردد اقتباس شده است. "تیتوس فلاویوس یوسفوس" مورخی مربوط به آن زمان ادعا کرده است که 12 سنگ در بنای یادبود هارون، برادربزرگتر حضرت موسی، با ماه‌های سال ارتباطی خاص دارد.
در قرن 18 میلادی، در کشور لهستان با استفاده از سنگ ها در پوشش لباس ها و جواهرات آغاز گردید و سپس در سرتاسر جهان گسترش یافت به گونه ای که تعلق سنگ های جواهر به هریک از ماه های سال امری مرسوم تلقی شد. پیشینیان بر این باورند که سنگ ماه تولد هر فرد او را تحت نفوذ خود دارد . ریشه این ایده اعتقاد انسان ها به این امر می باشد: " سنگها موجودات کیهانی هستند ."
 در سال 1912 انجمن ملی جواهرات ایالات متحده فهرستی از سنگ‌های ماه تولد تهیه نمود که امروز مورد استفاده و مبنای سنگ‌های ماه تولد می باشد.
 در سال 1912 در تلاشی برای استانداردسازی سنگ‌های ماه تولد، انجمن جواهرات ملی (که امروزه انجمن جواهرسازان آمریکا نامیده می‌شود) در یک گردهمایی رسماً لیستی جهت معرفی این سنگ ها تصویب نمود. در سال 1952انجمن صنعت جواهرات آمریکا این فهرست را با اضافه کردن موارد زیر تغییر داد:
 
  1. کریزوبریل به ماه ژانویه
  2. کوارتز به ماه نوامبر 
  3. تورمالین صورتی به ماه اکتبر 
  4. برای ماه دسامبر، لاجورد را با زیرکن جایگزین کردند.
  5. گوهرهای اصلی را برای ماه مارس تغییر دادند.

در سال 2002 انجمن صنف جواهرات آمریکا، تانزانیات را به عنوان سنگ ماه تولد دسامبر اضافه نمود. در سال 2016، این انجمن و انجمن جواهرسازان آمریکا اسپینل را به عنوان سنگ ماه تولد اضافی برای ماه اوت اضافه کرد. در سال 1937 "انجمن ملی گلداسمیت بریتانیا" فهرست استاندارد شدهٔ خود از سنگ‌های ماه تولد را  ایجاد کردند.

برای آشنایی کامل با سنگ های ماه تولد و خواص آنها در سنت ایرانی

این مطلب را بخوانید

12 نماد ماه تولد و تفاسیر آنها

ناواراتنا یا " نُه گوهر"

 استفاده از سنگ‌ها به صورت انفرادی برای احترام به خدایان امری رایج است، به طور مثال ژوپیتر برای فراوانی یا ونوس برای عشق. در عین حال یک چیدمان خاص در جواهرات با نام «ناواراتنا» تمامی انرژی‌های اصلی اجرام آسمانی را شامل می‌شود. البته این پدیده در آسیا بسیار شناخته شده است. این ایده به مذهب خاصی محدود نمی گردد. این چیدمان نه سنگی به صورت زیر می باشد:
یاقوت سرخ برای ثریا یا خورشید، مروارید برای چاندرا یا ماه، مرجان سرخ برای مانگالا یا مریخ، زمرد سبز برای بودا یا عطارد، یاقوت زرد برای بریاسپاتی یا مشتری، الماس برای شکرا یا ونوس، یاقوت آبی برای شانی یا زحل، هسونیت یا اسونیت برای راهو(گره صعودی که ماه از جنوب دایره البروج به شمال آن می‌رود) و چشم گربه برای کتو (گره نزولی که ماه از شمال به جنوب دایره البروج می‌رود).
 

شکل صحیح برش خوردن سنگ های ماه تولد

در حالی که تمرکز و توجه بسیاری از ما معمولاً به درخشندگی و درشتی سنگ‌هاست در سنت باستانی به این موارد توجهی نداشته و بر این باور بوده اند که زوایای سنگ نور آن را به چشم بیننده متمرکز می‌کند در حالی که امر مهم تمرکز این انرژی به صاحب جواهر می باشد. سنگ بایستی به گونه ای برش خورده و بر روی جواهر قرار بگیرد که با پوست شخص در تماس باشد. نکته مهم اینکه باید به صورت کوژ تراش داده شود تا تمام نور و قدرت آن در سنگ برجا بماند. افراد بسیاری قدرت سنگ‌ها را افسانه ای بیش نمی دانند، اما در مقابل افراد بسیاری به قدرت نظام طبیعت ایمان دارند و نشانه‌ها و سیارات را نمادی‌هایی از این چرخه تصور می‌ نمایند.
سنگ ماه تولد ایده ای جذاب جهت اختصاص معنای خاص به جواهرات می باشد و هدیه‌ای ویژه برای مناسبت های خاص و خاطره انگیز نظیر تولد، سالگرد، فارغ التحصیلی می باشد. فهرست فعلی سنگ ماه تولد بر اساس فهرست مورد توافق انجمن جواهرات آمریکا در سال 1912 شکل گرفته است که البته از آن زمان تاکنون دستخوش تغییرات جزئی بوده است. 
 
 
 
 
 
 
 
 
سایر مقالات
ارسال به سراسر کشور ارسال به سراسر کشور
ضمانت اصالت کالا ضمانت اصالت کالا
7 روز ضمانت بازگشت 7 روز ضمانت بازگشت
پشتیبانی 24 ساعته پشتیبانی 24 ساعته