مروارید و خواص جالب آن

سنگ مروارید به دلیل زیبایی و شکوه بی نظیر از هزاران سال پیش مورد توجه قرار می‎ گرفته است. اما کمتر کسی از خواص درمانی و تقویت کننده آن با خبر است .

 

سنگ مروارید چیست ؟

سنگ مروارید در درون بدن نرم تنان دو کفه‌ای مانند صدف ایجاد می‌شود. این مروارید‌های طبیعی بدون دخالت انسان به صورت طبیعی رشد کرده و به وجود می‌آیند . البته در سال‌های اخیر به دلیل آلودگی آب اقیانوس‌ها و صید بیش از حد صدف‌ها، این نوع مروارید بسیار کمیاب شده است و در نتیجه بسیار گرانبها هستند.

مروارید ها سنگ هایی شفاف و براق هستند و معمولا به رنگ سفید، شرابی، خاکی، خاکستری مایل به سیاه، آبی و زرد در طبیعت موجود هستند. اغلب شکل مروارید ها شبیه کره است اما به شکل های گلابی، دکمه و شکل های نامنظم نیز می توان آنها را یافت. مروارید را می توان در اندازه های مختلف در طبیعت پیدا کرد ، بسیار کوچک به اندازه یک دانه خشخاش تا تخم کبوتر که بزرگترین مروارید جهان تا به امروز است و داری قطر ١٣ سانتی متر و وزن ٣٧.٦ کیلوگرم بود.

حدود 90 درصد کربنات کلسیم و 10 درصد آب و مواد آلی ، ترکیب شیمیایی مروارید را شامل می شود درجه سختی و استحکام مروارید 2/5 تا 3/5 است.

توجه داشته باشید هر اندازه که Pearl درشت‌تر و گرد‌تر باشد، کیفیت آن بیشتر خواهد بود. همچنین مروارید اصل به رنگ روشن است. نگهداری از این سنگ قیمتی زیبا به دلیل لطافت و شکننده بودنش در مقایسه با سنگ‌های دیگر، به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد و حرارت زیاد، کرم‌های دست و بدن، عطر‌ها و ... که حاوی الکل و اسید مضر هستند می‌توانند به آن آسیب زده و موجب از بین رفتن  شفافیت سطح مروارید گردند.

برای مشاهده انواع عقیق به سایت irangemland.ir  مراجعه کنید.

مروارید‌های پرورشی

این مرواریدها در واقع  انسان به نحوی در رشد و پرورش آن‌ها دخالت دارد و بر خلاف مروارید‌های طبیعی تنها از یک لایه خارجی درست شده اند و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می‌باشد. قاعدتاً این نوع مروارید از قیمت پایینتری نسبت به مروارید‌های طبیعی برخوردارند.لازم به ذکر است که خواص درمانی مروارید پرورشی با مروارید طبیعی فرقی ندارد و تنها شکل و ظاهر این مروارید‌ها ست که باعث تشخیص ان‌ها از یکدیگر میشود. حتی با چشم پوشی از این خواص، مرواریدها بسیار زیبا هستند و در میان خانم ها طرفداران بسیاری دارند. در گذشته، استفاده از مروارید به گردنبند محدود می شد. اما امروزه می توانید دستبند، انگشتر زنانه، یا زیورآلات زیبای آن را در همه جای دنیا ببینید.

 

خواص مروارید در طب باستانی

مروارید برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی مفید است. برخی از مهمترین خواص درمانی مروارید عبارتند از:

  • مروارید برای بیماری های دستگاه مجاری ادرار و کلیه مفید میباشد و به دفع سنگ کلیه کمک می کند.
  • درمان بیماری های معده، روده، قلب، جنون، بواسیر و یرقان.
  • درمان خارش ، جوش، کورک و حساسیت پوستی .
  • درمان استفراغ، بوی بد دهان .
  • درمان اظطراب و نگرانی
  • رفع بیماری کمبود کلسیم
  • تنظیم غدد درون ریز و کاهش التهابات دستگاه تناسلی در زن و مرد.
  • درمان ﺷﺐ ادراری، ﺑﯿﻤﺎری ﻫﺎی ﻣﺜﺎﻧﻪ و اﺧﺘﻼﻻت دﺳﺘﮕﺎه ﮔﻮارش، ﺳﺮﻣﺎﺧﻮردﮔﯽ و ﻋﻄﺴﻪ ﻫﺎی داﺋﻤﯽ.
  • جهت درمان بیماری های گواتر و غده های چربی ، یک قطعه مروارید صیقل داده نشده را بر روی چاکرای پنجم (گلو) قرار دهید.

بر طبق باورها  اگر با خود  گردنبندي از سنگ مروارید داشته باشيد ، شما را هميشه در برابر نگون بختي حمايت مي كند و همواره برای شما خوش اقبالی به همراه دارد.

 

 

سایر مقالات


گرانترین گنج های کشف شده در تاریخ

گوهر شب چراغ از کجا سرچشمه می گیرد

معجزه سنگ ها و جواهرات شفابخش