گرانترین گنج های کشف شده در تاریخ

شاید هنوز هم برخی پیدا کردن گنج و اشیای قیمتی را فقط مختص قصه ها و داستان ها می دانند، اما این طور نیست. 
در طول تاریخ جواهرات، سکه ها، تاج ها و اشیای قیمتی و نظامی بسیاری در دل خاک فرو رفته اند، برخی از آنها کشف شده و در فهرست گرانقیمت ترین آثار قرار گرفته اند و بعضی دیگر هنوز کشف نشده اند، و روزی فردی آنها را پیدا خواهد کرد و بر شگفتی های تاریخ خواهد افزود.
در این مقاله، شما را با چند نمونه از آثار تاریخی گرانبهایی که تاکنون کشف شده اند آشنا می کنیم.


 
گنج (Crudal Hoard)

این گنج در سال ۱۸۴۰ میلادی در زمان بازسازی پل رود ریبل انگلستان یافت شد، قیمت آن نزدیک ۳.۲ میلیون دلار برآورد می شود. کارگران، یک صندوق سربی را از درون حفره ای پیدا کردند که  حاوی بزرگترین گنجینه وایکینگ ها شامل ۸۶۰۰ قطعه تاریخی از جمله سکه، جواهرات مختلف و اشیای نقره ای مانند ظروف و دستبندهای نقره زیبا بود.
تاریخ این گنجینه های تحت سیطره وایکینگ ها بازمی گشت و برخی از آنها به مناطقی در اسکاندیناوی، ایتالیا و بیزانس، امپراتوری روم شرقی متعلق بود. این گنج به ملکه ویکتوریا تحویل داده شد، و برخی از آن اشیا در هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

 
 گنج Cuerdale

 

 
گنج هاکسن(
Huxen Hoard)
 گنجینه هاکسن مجموعه ای گرانقدر از آثار به جا مانده از اواخر دوران امپراطوری روم می باشد که در سال ۱۹۹۲ میلادی کشف شد و قیمت آن نزدیک به ۳.۸ میلیون دلار تخمین زده شده است. کشاورزی به نام پیتر واتلینگ وقتی چکش خود را گم کرد، به پیشنهاد دوستش برای یافتن آن از یک دستگاه فلزیاب استفاده نمود تا چکش را پیدا کند، اما به جای آن یک جعبه از جنس بلوط که درون آن مجموعه ای از قاشق های نقره ای، جواهرات، طلا و سکه هایی بود که به قرن چهارم و پنجم میلادی تعلق داشت. باستان شناسان توانستند گنج های مدفون دیگری از جمله قاشق ها و بشقاب های رومیان باستان را در همان منطقه پیدا کنند.

 

گنج hoxne
  
 

گنج استافوردشایر(Stanfordshire Treasure)
این گنج در سال ۲۰۰۹ میلادی یافت شد. قیمت آن در حدود ۴.۱ میلیون دلار برآورد می شود. فردی به نام تری هربرت زمانی که در جستجوی گنج از یک دستگاه فلزیاب در مزرعه ای نزدیک استافورد شایر استفاده می کرد آن را یافت. این گنج بزرگترین گنج یافت شده از آنگلوساکسون ها است و شامل ۳۵۰۰ اثر نظامی، اسلحه،شمشیر و آثار دینی از جمله صلیب اسقف ها می باشد. آثار طلایی تزیین و دکوراسیون از دیگر چیزهایی هستند که در این گنج می توان دید. باستان شناسان
 اعتقاد دارند که آن ها ۲ یا ۴ قرن قبل از میلاد مسیح ساخته شده اند و بنابراین  قدمت آن ها به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد.
 

 گنج staffordshire
 

 گنج شرودا(Sroda Hoard)   
فرآیند یافتن این گنج بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ میلادی بوده است و در حدود ۱۲۰ میلیون دلار قیمت دارد. زمانی که کارگران در حال تخریب و بازسازی خانه ای قدیمی در Sroda  لهستان بودند در سال ۱۹۸۵ میلادی آن را پیدا کردند . تاریخ  آن به قرن چهاردهم باز می گشت و حاوی ۳۰۰۰ قطعه و سکه نقره ای بود. پس از آن هنگام تخریب ساختمان های مجاور آن خانه  آثار باستانی و گنج های بیشتری یافتند که شامل سکه های طلا و نقره و کلکسیونی از جواهرات، تاج طلایی، و انگشتری با سر اژدها بود.کارشناسان در تلاش هستند  تا قیمت این گنج را تعیین کنند، گنجی که حقیقتا بی نظیر است.

 

 
 
گنجsroda

 

گنج پاناگیوریشته(The Hoard of Panagyur)
 این گنج در سال ۱۹۴۹ یافت شد و قیمتی بر آن گذاشته نشده است. این گنج را سه برادر به نام های پاول، پتکو و میشاییل دیکوو کارگران یک کارخانه در بلغارستان که در حال حفر زمین بودند یافتند. ظرف آشامیدنی طلای آن به چهار قرن قبل از میلاد باز می گشت. آنها همچنین تزئینات جواهری منزل ظرف های طلایی و گلدان هایی که گفته می شود در مراسمات مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است را به علاوه شش کیلوگرم طلای خالص یافتند.

 

گنج Panagyur

 

گنج باختر(West Hoard)
 این گنج در سال ۱۹۷۸ میلادی یافت شد و نتوانستند بر روی آن قیمتی بگذارند و بسیار با ارزش است. گنج باختر در «طلا تپه» افغانستان و توسط باستان شناسان افغانستان و روس به سرپرستی «ویکتور ساریاندی» و در سال ۱۹۷۸ کشف گردید. گنج باختر حاوی ۲۰ هزار قطعه از جواهرات و آرایه های طلا می باشد و به یک قرن پیش و پس از میلاد باز می گردد. گنج باختر حاوی آثاری از چین، یونان و هند است، جواهرات دقیق و ریزه کاری شده ای که در اغلب موزه های جهان به نمایش گذاشته شده اند. 
 


 گنجbakhtar
 

 

گنج کشتی بلیتونگ(The treasure of the Blitung ship)
یک ماهیگیر اندونزیایی لاشه کشتی ای را در نزدیکی جزیره ی «بلیتونگ» پیدا کرد که روابط تجاری میان چین و سرزمین های خاورمیانه از طریق راه آبی ابریشم را اثبات کرد. علاوه بر این ، کشفیات به دست آمده از بقایای این کشتی ، بزرگ ترین مجموعه از دست ساخته های مربوط به سلسله ی «تانگ» در چین است. در این کشتی کریستال ، سنگ های قیمتی و سنگ های قیمتی یاقوت و یاقوت کبود به ارزش میلیون ها دلار یافت شده است.

 

 

 گنجینه های آنتیکیترا(Antikythera Hoard)
در سال
۱۹۰۰ میلادی کنارساحل آنتیکیترا دریونان غواصان در پی یافتن اسفنج بودند که تکه ای از یک کشتی ۲۰۰۰ ساله را پیدا کردند. در این کشتی گنجینه ای بسیار غنی نهفته بود که ما را با زندگی گذشتگان بیشتر آشنا می کرد. درمیان این گنجینه زیبا که شامل گلدان ها، ظروف، جواهرات و یک مجسمه برنزی از یک فیلسوف بود.ارزش آن در حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون دلار برآورد گردید. یک شی عجیب شامل یک سری چرخ دنده برنجی و شماره گیر بود که در یک جعبه به اندازه ساعت دیواری کار گذاشته شده بود. این فناوری باستانی یونانی بدون شک اولین کامپیوتر جهان محسوب می شود.
 

 

Antikythera


 
گنج سن خوزه گالئون(
Treasure of San Jose Galeon)
سن خوزه گالئون کشتی عظیم اسپانیایی بود که مقدار زیادی طلا، نقره و سنگ های قیمتی زمرد را به پرو حمل می کرد. در زمان پادشاه فیلیپ پنجم ، اسپانیا و انگلستان در جنگ بودند و این کشتی هنگام درگیری با کشتی های بریتانیایی در سال ۱۷۰۸ میلادی در دریای کارائیب در نزدیکی شهر بندری کارتگنا کلمبیا غرق شد. در سال ۲۰۱۵ ، مجموعه وسیعی از گنج های آن در سواحل کلمبیا یافت شد.بر روی سکه ها نام فیلیپ پنجم حک شده است. ارزش این گنج در حدود 17 میلیارد دلار برآورد شده است.

 

گنجSan Jose Galeon


 
گنج غرق شده قیصریه(
Caesarea's sunken treasure)
در سال
۱۳۹۴ نزدیکی بندر پارک ملی قیصریه غواص ها به اتفاقی سکه ایی پیدا می کنند.پس از یافتن تعداد بیشتری سکه در آنجا  با توجه به حکاکیهای روی سکه به ارزشمند بودن  آنها پی بردند. در نتیجه  به اداره آثار باستانی اسرائیل گزارش داده و با دستگاه فلزیاب به کاوش این منطقه پرداختند. در نهایت حدود ۲۰۰۰ سکه دراین منطقه یافتند که از جنس های متفاوت و مربوط به ادوار مختلف بودند.
قدمت این سکه ها به قرن 9 تا 11 میلادی باز می گردد و تاکنون نتوانسته اند این گنجینه را ارزش گذاری نمایند.
 

 

گنج Caesarea

ارسال به سراسر کشور ارسال به سراسر کشور
ضمانت اصالت کالا ضمانت اصالت کالا
7 روز ضمانت بازگشت 7 روز ضمانت بازگشت
پشتیبانی 24 ساعته پشتیبانی 24 ساعته