گارنت چیست

گارنت چیست

«گارنت» سنگی با ویژگی تغییر رنگ


گارنت
سنگ «گارنت» یکی از مهم‌ترین‌ها در تجارت سنگ بوده و بسیار نادر است؛ این اهمیت از خاصیت تغییر رنگ این سنگ نشأت می‌گیرد که در تعداد انگشت‌شماری از جواهرات رخ می‌دهد.

 تغییر رنگ سنگ «گارنت» بسته به نوع منبع نوری که به آن می‌تابد متفاوت است؛ رنگ‌های این سنگ شامل سبز، زرد روشن، نارنجی آتشین، خاکی، آبی، بنفش، صورتی و بیشتر قرمز است.

سنگ «گارنت» به دلیل خاصیت تغییر رنگی که در خود دارد بسیار چشم‌گیر است و اغلب از بهترین نوع «الکساندریت» برتر است. شایع‌ترین تغییر رنگ سنگ «گارنت» از قرمز به سبز است.

بیشتر گارنت‌‎های رنگی زمانی که در نور طبیعی قرار می‌گیرند رنگ برنزی یا سبز مایل به قهوه‌ای را نشان می‌دهند، این سنگ هم‌چنین زمانی که زیر نور خورشید قرار می‌گیرد به رنگ صورتی دیده می‌شود.

منبع اصلی سنگ «گارنت» در شرق آفریقا به ویژه دره اومبا در تانزانیا است، از دیگر منابع این سنگ می‌توان به سریلانکا، ماداگاسکار، نروژ، توندرا و ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

ویژگی تغییر رنگ در سنگ‌هایی که دو موج نور (به جای یک موج) و تقریباً همان اندازه را جذب نمی‌کنند، ایجاد می‌شود، به این شکل که یک سنگ قرمز رنگ، قرمز دیده می‌شود زیرا تمام فرکانس‌های نور را به جز قرمز جذب می‌کند.

سنگ «گارنت» انواع مختلفی از جمله آلماندیت، آندرادیت، گارنت سبز، توپازولیت، ملانیت، گراسولار، گارنت صورتی، ساوریت، گارنت قرمز و هسونیت می‌شود که آلماندیت، رایج‌ترین نوع «گارنیت» است که در جواهر سازی بسیار استفاده می‌شود.

آندرادیت یکی دیگر از انواع «گارنت» است که در خود تیتانیوم و منیزیوم دارد، رنگ گارنت سبز (دمانتویید) به دلیل وجود کلسیم و کروم بوده که یکی از باارزش‌ترین نوع این سنگ است.

نوع توپازولیت، زرد رنگ است و فقط در کریستال‌های کوچک «گارنت» دید می‎‌‎شود، گراسولا یکی دیگر از انواع خالص «گارنت» است که بی‌رنگ دیده می‌شود، گارنت صورتی از دیگر انواع این سنگ است که به دلیل وجود آهن به رنگ صورتی درآمده که کم‌یاب است و در مکزیک آن را «روزولیت» می‌نامند، هسونیت نیز به دلیل وجود ترکیبات منگنز و آهن قهوه‌ای مایل به نارنجی است.

بر اساس افسانه‌ها سنگ «گارنیت» در قرون وسطی برای درمان افسردگی استفاده می‌شده است، هم‌چنین نویسندگان عبری این سنگ را یکی از ۱۲ سنگ قیمتی در قلمرو هارون می‌دانستند و عده‌ای معتقدند که «گارنت قرمز» در سنت مسیح به عنوان نماد فداکاری مورد توجه بوده است.

عده‌ای بر این باورند که «گارنت» برای تقویت نیوری جسمانی، استقامت و قدرت انسان مؤثر بوده و هم‌چنین برای کاهش بیماری‌های پوست، تنظیم فشار خون نیز به کار می‌رفته است. بر اسا س باورهایی که در گذشته وجود داشته است افرادی از این سنگ استفاده می‌کردند که قصد داشتند کاربردی دیده شوند.

برخی معتقد بودند که این سنگ برای درمان بیماری‌های ریه، بیماری‌های خون، سیستم گردش خون، افزایش تولید هموگلوبین و برای درمان بیماری‌های ستون فقرات مؤثر است؛ هم‌چنین «گارنت» می‌تواند خونی که در قلب و ریه‌ها جریان دارد تمیز، DNA را احیا و به جذب مواد معدنی و ویتامین‌‎ها کمک کند.

گارنت چیست:
گارنت یک گروه از مواد معدنی سیلیکات از عصر برنز است که به عنوان سنگ های قیمتی و ساینده استفاده می شود که از واژه گراناتوم اخذ شده‌است. انحلال آنها در اسیدها به سختی صورت گرفته و بندرت ذوب می‌شوند. تمام گونه های گارنت دارای خواص فیزیکی مشابه و فرم های کریستالی هستند که در ترکیب شیمیایی متفاوت است. گارنت دارای گونه های مختلف است مانند پیروپ، آلماندین، اسپسارتیت، گروسولا (آمونیت یا سنگ دارچین) ، آندرانیت و اوارویت

ریشه کلمه گارنت:
کلمه گارنت از 14 قرن پیش می آید و گارنت یک  کلمه انگلیسی  به معنی قرمز تیره است. و از کلمه  لاتین Granatus  مشتق شده است  که به معنای ('دانه، دانه') است.
خواص فیزیکی :
گونه گارنت ها در رنگ های بسیاری از جمله قرمز، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، قهوه ای، آبی، سیاه و سفید، صورتی، و بی رنگ هستند، که شایع ترین نوع موجود آن با سایه مایل به قرمز در طبیعت میباشدمی باشد.
گارنت دارای  خواص انتقال نور است که از نمونه شفاف با کیفیت آن می توان به عنوان  سنگ جواهر در صنعت جواهر سازی استفاده کرد و از  گونه مات برای اهداف صنعتی به عنوان سایندها و یا به عنوان ماده برنده در واتر جت ها و یا در صنعت شیشه سازی برای سند بلاست استفاده شود.
سختی :
از آنجا که ترکیب شیمیایی گارنت متفاوت است، پیوند های اتمی در انواع گونه های آن متفاوت میباشد.  در نتیجه این گروه مواد معدنی طیف وسیعی از سختی در مقیاس موس حدود 6.5 تا 7.5 را نشان می دهند. گونه سخت تر آن مانند آلماندین اغلب برای اهداف ساینده استفاده می شود.

انواع گارنت:

پیروپMg3Al2(SiO4)3  :

در ترکیب آن معمولاً مقداری Ca و Fe+2 وجود دارد. رنگ آن از قرمز تیره تا تقریباً سیاه تغییر می‌کند. اغلب شفاف است و به همین خاطر در جواهر سازی مصرف می‌شود. نام آن از یک واژه یونانی به معنی آتش‌سان گرفته شده است. رودولیت نامی است که به گارنت ارغوانی یا قرمز مایل به صورتی روشن داده شده و ترکیب آن با دو بخش پیروپ و یک بخش آلماندین مطابقت دارد.

آلماندین Fe3Al2(SiO4)3 :

در ترکیب این کانی ممکن است Fe+3 جایگزین Al می‌شود و نیز Mg  به جای Fe+2 قرار گیرد. رنگ آن از قرمز کاملاً تیره در انوع شفاف و قیمتی تا قرمز مایل به قهوه‌ای در گارنتهای نیمه شفاف و معمولی تغییر می‌کند. نام این کانی از محلی در آسیای صغیر معروف به آلاباندا ، که در زمانهای گذشته گارنتها در آنجا تراش و صیقل داده می‌شدند، گرفته شده است.

گارنت مصنوعی:
ساختار کریستالوگرافی گارنت از نمونه گسترش یافته و مواد شیمیایی با فرمول کلی A3B2(Co4)3  ساخته شده است. علاوه بر سیلیکون ، تعداد زیادی از عناصر در سایت C ، از جمله جنرال الکتریک ، گالیم ، ال ،  V و آهن قرار داده شده است. 
گارنت ایتریم آلومینیوم (YAG)، Y3Al2 (AlO4) 3، برای سنگ های قیمتی مصنوعی استفاده می شود. با توجه به ضریب شکست نسبتا بالا، YAG به عنوان یک محرک الماس در 1970s استفاده قرار گرفت تا روش تولید پیشرفته تر شبه زیرکونیا مکعب در مقادیر تجاری توسعه داده شود. هنگامی که با نئودیمیم (Nd3 +) دوپ، این YAL-گارنت ممکن است به عنوان رسانه لیزینگ در لیزر استفاده شود.
خصوصیات مغناطیسی فضای را به وجود می آورند که عناصر مناسب استفاده میشود و در گارنت ، ایتریم آهن (YIG رسوخ میکند ، پنج آهن (III) یون دارای هشت سطح اشغال دو و سه سایت چهار ضلعی، با ایتریم (III) یونهای هشت یون های اکسیژن در مکعب نامنظم هماهنگ شده است. 
مثال دیگر گادولینیوم گارنت گالیم، Gd3Ga2 (GaO4) 3  است که برای استفاده به عنوان یک بستر برای اپیتکسی فاز مایع از فیلم گارنت مغناطیسی برای حافظه حباب و برنامه های کاربردی مغناطیس نوری ساخته میشود.

اسپسارتین Mn3Al2(SiO4)3 :

در ترکیب آن معمولاً Fe+2 جای مقداری Mn را می‌گیرد و Fe+3 تا حدودی جانشین Al می‌شود. رنگ مایل به قهوه‌ای تا قرمز دارد.

گروسولار (آمونیت یا سنگ دارچین): Ca3Al2(SiO4)3 

در این کانی اغلب Fe2+ جایگزین Ca  می‌شود و Fe+3 به جای Al قرار می‌گیرد. به رنگهای سفید ، سبز ، زرد ، قهوه‌ای دارچینی،  قرمز کمرنگ یافت می‌شود. نام آن از واژه‌ای در گیاه‌شناسی برای نوعی انگور فرنگی، به علت رنگ سبز روشن اولین گروسولار، گرفته شده است.

اوارویت: 

رنگ سبز زمردی دارد و از نام کنت کنت اوارو گرفته شده است.

استفاده های گارنت:
سنگ های قیمتی  :

گارنت قرمز بیشتر مورد استفاده به عنوان  سنگ های قیمتی در اواخر جهان روم  و هنر دوره مهاجرت مردم که بر سر قلمرو امپراتوری روم غربی جنگ  داشتند استفاده می شدند. آنها به ویژه در سلول های منبت کاری طلا در روش حجره حجره مورد استفاده قرار می گرفتتند، یک سبک به نام حجره حجره گارنت از آنگلوساکسون انگلستان پیدا شده است ،.
کریستال خالص گارنت هنوز به عنوان سنگ های قیمتی استفاده می شود. انواع سنگهای قیمتی در سایه های سبز، قرمز، زرد و نارنجی  

استفاده های صنعتی :
گارنت یک ساینده خوب است ، و یک جایگزین مناسب  برای شن و ماسه در بلاستینگ است. گارنت مخلوط شده با آب با فشار بسیار بالا ، برای برش فولاد و مواد دیگر در جت آب استفاده می شود برای برش جت آب ، گارنت باید از سنگ سخت مناسب استخراج شود 
شن و ماسه گارنت نیز برای رسانه های تصفیه آب استفاده می شود.
به عنوان یک ساینده گارنت می تواند بطور گسترده به دو دسته تقسیم شود. در سندبلاست و در برش  واتر جت.

دانه های گارنت استخراج شده که ابعاد آن که بزرگتر از 60 مش (250 میکرومتر) هستند به طور معمول در سندبلاست استفاده می شود و ابعاد بین 60 مش (250 میکرومتر) و 200 مش (74 میکرومتر) به طور معمول برای برش واتر جت استفاده می شود.

گارنت باقی مانده است که بیشتر از 200 مش (74 میکرومتر) می باشد برای صیقل شیشه ای و پیچیده استفاده می شود. صرف نظر از این برنامه ، اندازه دانه های بزرگتر برای کار سریع تر استفاده می شود و کوچکتر برای اتمام ظریف استفاده می شود.
بزرگترین منبع ساینده گارنت امروز غنی از گارنت شن و ماسه ساحل است که کاملا فراوان در سواحل هند و استرالیا و تولید کننده های اصلی امروز استرالیا و هند است.
این مواد به صورت پلاسر و خرد شده در طبیعت پیدا میشوند. بسیاری از گارنت ها در ساحل توتوکودی در جنوب هند با مش 80 است به صورت طبیعی موجود میباشد. 
گارنت رودخانه به خصوص در استرالیا فراوان است. گارنت شن و ماسه رودخانه به عنوان ساینده سندبلاست استفاده می شود.
گارنت در غرب راجستان در شمال غرب هند در 200 سال گذشته استخراج شده است، اما به طور عمده برای سنگ قیمتی است. ساینده گارنت به طور عمده به عنوان یک محصول ثانویه استخراج میشود.

خواص  سنگ گارنت ( حجر سیلان )  Garnet  :


تعادل و تنظیم چاکرای اول و چاکرای چهارم

گارنت سنگ عشق رمانتیک و شور است

یک کارشناس نام گارنت را به گروهی متشکل از ده سنگ مختلف با ترکیب شیمیایی مشابه اطلاق می کند. هر چند بیشتر انواع به رنگ قرمز هستند اما گارنت هایی با رنگ سبز، بیرنگ تا زرد روشن، نارنجی آتشین و خاکی نیز وجود دارند. مایه تأسف است که با وجود زیبایی گارنت، تعداد بسیار کمی از مردم انواع و رنگهای مختلف آن را می شناسند. در اینجا تنها چند نوع گارنت را معرفی می کنیم:

آلماندیت : 

رایج ترین نوع گارنت است که در جواهرسازی به کار می رود و در افزایش بهره وری، کمک به ایجاد تمرکز و انجام کامل کارها مشهور است. اگر نزدیک چشم سوم نگه داشته شود، می تواند اطلاعات زندگی گذشته را یادآوری کند. این سنگ باعث نیروبخشی و گشایش مسیرهای بین چاکرای اول یا ریشه ای و چاکرای هفتم یا تاجی می شود.
آلماندیت سنگی بی نهایت احیا کننده است که قدرت و بنیه فیزیکی به فرد می بخشد. همچنین از طریق باز کردن ذهن برتر و نیکوکاری و شفقت، به متحد کردن حقیقت و وابستگی در خود برتر، شخص را به خودش نزدیکتر می کند.
آلماندیت با زمین سازی کردن انرژیهای روحانی و کانال کشی آنها به درون جسم فیزیکی، مسیر بین چاکرای اول و چاکرای هفتم را باز می کند. سپس روح را درون جسم فیزیکی تجسد می بخشد.

آندرادیت :

کانی نسبتاً فراوانی است. در ترکیب آن ممکن است جایگزینی Al به جای Fe+3 و نیز Fe+2، Mn+2 و Mg به جای Ca رخ دهد. رنگ آن سایه‌های مختلفی از زرد ، سبز ، قهوه‌ای تا سیاه را نشان می‌دهد. رمانتویید نوعی آندرادیت سبز رنگ ، با جلای الماسی است که به عنوان جواهرات مصرف می‌شود. آندرادیت از نام کانی شناس پرتغالی دی آندردا گرفته شده است.حاوی تیتانیوم و منیزیوم است. بسیار منعطف و پویاست، خلاقیت را برمی انگیزاند و آنچه را که در توسعه روابطتتان بیش از همه نیاز دارید به سوی شما جذب می کند. این سنگ هر نوع احساس انزوا و بیزاری را از بین برده و روابط صمیمی با دیگران ایجاد می کند. آندرادیت میدان مغناطیسی موجود در بدن را مجدداً تنظیم می کند، هاله را پاکسازی و گسترش داده و الهامات روان بینی را تقویت می کند.

گارنت سبز یا دمانتویید :

رنگ آن به دلیل وجود کلسیم و کروم است. با ارزش ترین نوع گارنت هاست، که طبق نامش سبز است و از سبز پریدوت تا رنگ زمرد، وجود دارد. بیشتر این سنگها قالبی قهوه ای نیز دارند. گارنتهای با رنگ سبز پر رنگ با ارزشترند اما رنگهای روشن تر آن نیز در اغلب موارد هواخواه زیادی دارد. گارنت سبز سرزندگی می آورد و به جلوگیری از ترس، ناامنی و دیگر احساسات دلتنگی کمک می کند.

توپازولیت :

(زرد رنگ است و فقط در کریستالهای کوچک دیده می شود) گفته می شود این گارنت زرد، محافظ کودکان و افراد شکننده و کم بنیه است. توپازولیت آشفتگی های روحی، عاطفی و معنوی را از بین می برد.

گارنت سیاه یا ملانیت (سیاه یا قرمز تیره)

پایداری و استقامت و صداقت را تقویت می کند و انسداد چاکراهای قلب و گلو را باز می کند. دارنده اش را قادر می سازد تا حقیقت را بگوید. در همه موقعیت ها بر فقدان عشق، غلبه و خشم و حسد و بدگمانی را برطرف می کند. هر گونه همکاری را صرفنظر از نوع آن، یک مرحله به جلو سوق می دهد.

گراسولار :

نوعی گارنت که در خالصترین نوعش بیرنگ است. برای همراه داشتن هنگام جنگ یا داد خواهی مفید است و سنگی است که شخص را به آرامش و همراه جریان بودن ترغیب می کند. همچنین خدمت و همکاری را القا می کند.

گارنت صورتی ( رودولایت صورتی ) :

به دلیل وجود آهن صورتی است و سنگ کمیابی است که در مکزیک آنرا "روزولیت" یا رز قرمز یا بنفشه صورتی کمرنگ می نامند. باعث افزایش بازدهی و رونق در کار می شود. سنگی صمیمی، قابل اعتماد و صادق است که تفکر، الهام و شهود را فعال می کند. از چاکرای اول محافظت کرده و با غلبه بر سرد مزاجی، سلامت و تمایلات جنسی را تقویت می کند.

گارنت قرمز ( رودولایت قرمز ) :

گارنت قرمز همان خصوصیات گارنت صورتی را دارد به علاوه اینکه سوخت و ساز را فعال می کرده و قلب، ریه ها و رانها را درمان می کند.

ساوریت :

به دلیل وجود کروم در ترکیبش سبز رنگ است و شبیه دیگر گارنتهای سبز، به پذیرش با آرامش زندگی و یگانگی جهان، کمک می کند. سنگ خوبی برای استفاده هنگام گذر از چالشهای زندگی است و آرامش و گرما برای قلب به ارمغان می آورد و از نظر فیزیکی آنرا تقویت می کند. جریان انرژی زندگی را در "مریدین" ها افزایش داده، به کلیه ها انرژی می دهد و سیستم ایمنی، غده هیپوفیز و تیروئید را فعال می کند. ساوریت می تواند به عنوان کاهنده دردی ملایم و گاهی برای درمان مشکلات چشمی استفاده شود.

هسونیت :

به دلیل ترکیبات منگنز و آهن، قهوه ای مایل به نارنجی است. با از بین بردن احساس گناه و حقارت، باعث بوجود آمدن عزت نفس می شود. این سنگ با حمایت از جستجوی چالشهای جدید، بینشی وسیع به فرد می دهد. تواناییهای روان بینی را تقویت می دهد. اغلب برای سفرهای خارج از جسم استفاده می شود و شخص را به سوی هدفش سوق می دهد. گفته می شود که تولید هورمون را افزایش داده و نازایی را در زن و مرد کاهش می دهد. به سیستم بویایی کمک کرده و اثرات منفی که منجر به بروز بیماری می شوند را از بین می برد.

گارنت قرمز سیر ( پیروپ ) :

این سنگ به دلیل وجود آهن و کروم، قرمز رنگ است. بهره وری و خوشبختی را متعادل کرده و سرزندگی ایجاد می کند. کیفیت زندگی را ارتقاء می دهد. نیروهای خلاق درون شخص را برای الهامات بزرگتر، متحد می کند. از چاکراهای ریشه ای و تاجی محافظت می کند.. سپس ویژگیهای دفع انرژی چاکرای ریشه ای را به عقلانیت چاکرای هفتم پیوند می دهد و در نتیجه دو جنبه مادی و معنوی را تقویت می کند.

اسپسارتین :

در حالت خالص، نارنجی روشن است و به دلیل وجود آهن، نارنجی تیره یا قرمز است، کریستالهایی از این سنگ که کیفیت جواهر داشته باشند، نادرند. اسپسارتیس یا اسپسارتین، معمولاً برای جواهر سازی تراش داده نمی شود که به دلیل فقدان تبلیغات آن است و نه کمیابی این سنگ؛ به صورت فله ای یا مهره فروخته می شود. این سنگ بهره وری در خانه را افزایش می دهد و برای افرادی که در خانه کار می کنند بسیار مفید است. خوشبختی و قناعت را تقویت می کند. ارتعاش بسیار بالایی دارد و حس کمک به دیگران را تقویت کرده و قلب را قوت می بخشد. قدرت تحلیل و قوه منطق را بالا می برد. بعنوان داروی ضد افسردگی و از بین برنده کابوسها شناخته شده است.

اوواویت :

رنگ سبز روشن آن به دلیل کروم موجود در آن است. استقلال فردی را بدون خودخواهی نفی شده که اغلب همراه آن است، افزایش میدهد. چاکرای قلب را فعال کرده و ارتباطات معنوی را افزایش می دهد. سنگی کاملاً آرام و صلح جوست و به کار انفرادی بدون احساس تنهایی کمک می کند.

 • به منظور افزایش تمایلات جنسی و صمیمیت از آن استفاده شود
 •  افکار مثبت را تقویت می کند
 • افزایش اعتماد به نفس و همچنین موفقیت در انتخاب شغل
 • به عنوان نمادی برای کسب و کار موفق شناخته شده است
 • برای جلوگیری از خواب بد
 • برای کمک به ایجاد محبوبیت در میان همسالان
 •  کمک به کاهش افسردگی
 • تداوم دوستی
 • سنگ محافظ انرژی است به خصوص موثر برای محافظت ازانرژی های منفی
 • همچنین اغلب برای درمان معنوی استفاده می شود
 • خون، قلب و ریه ها را التیام می بخشد
 • به عنوان نماد عشق و محبت
 • جهت سفر های روحی به کار می رود
 • گارنت با تیروئید و طحال در ارتباط است
 • دریافت خوشی، نیرو، دارایی و ثروت، صلح، بردباری،  تیز شدن ادراکات، قوی شدن بدن و بالا رفتن تحمل
 • کمک به کالبد عاطفی
 • برای قاعدگی زنان خوب است
 • سیستم انرژی را متعادل می کند و میلها را برمی انگیزد
 • اگر هنگام خواب این سنگ همراهتان باشد شما می توانید رویاهایتان را به خاطر بیاورید
 • اين سنگ براي استحکام ديواره هاي سرخرگ، تقويت چشم و درمان سرطان در مراحل اوليه آن کارايي دارد