همه چیز در مورد موسسه گوهرشناسی GIA

موسسه گوهرشناسی GIA

در مورد موسسه GIA آمریکا بیشتر بدانید…

در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات بسیار مهمی در رابطه با موسسه گوهرشناسی GIA آمریکا بیان کنیم و همچنین با تاریخچه این موسسه و موارد آموزشی و همچنین با اکتشافات و نوآوری های موسسه GIA آشنا خواهیم شد…

در ادامه همراه باشید…

در بین شرکتهای مطرح با نامهای مخفف GIA. HRD. IGI. EGL. AGS.  به معرفی برند برتر GIA  در شناسایی و صدور شناسنامه سنگهای قیمتی میپردازیم. که از بین این برندها شناسنامه GIA اعتبار بسیار بیشتری در دنیا دارد.موسسه GIA آمریکا به منظور حمایت از صنعت گوهر شناسی بوجود آمده و در زمینه هایی مانند آموزش، تحقیق، آزمایش و تعیین کیفیت سنگ هایی قیمتی فعالیت می کند.یکی از مهمترین فعالیت های موسسه GIA آمریکا، تعیین ارزش سنگها و جواهرات با استفاده از ابزارات دقیق و دانش روز می باشد.برای تجارت و اطمینان خاطر خریداران و فروشندگان، موسسه GIA آمریکا یکی از مراکز معتبر و قابل اطمینان در این زمینه می باشد.

 

اطمینان عمومی


موسسه GIA همیشه سعی بر این دارد تا با بالا نگاه داشتن استانداردها مانند صداقت، به روز نگاه داشتن دانش گوهر شناسی موسسه، خدمات آزمایشگاهی و توسعه ابزار، اعتبار خود را نزد مشتریان افزایش دهد.موسسه GIA با این فرهنگ سازمانی توانسته است نقش رهبر بین موسسات و مراکز مشابه داشته باشد.

تاریخچه موسسه GIA


موسسه GIA آمریکا در تاریخ ۱۵ فوریه ۱۹۳۱ میلادی توسط رابرت ام شیپلی (Robert M. Shipley) تاسیس شد.GIA  با برترین محققین، اساتید، گوهرشناسان و زمین شناسان همکاری میکند. فعالیت اصلی و شناخته شده این موسسه صدور شناسنامه GIA است.رابرت ام شیپلی که یک خرده فروش طلا و جواهرات بود که تصمیم مهمی گرفت و با پس انداز خود، “موسسه گوهرشناسی آمریکا” را افتتاح کرد.مرکز اصلی GIA در شهر کارلزبد(CARLSBAD)  ایالت کالیفرنیای جنوبی واقع شده است. امروزه تعدا شعبه های GIA  در 9 مرکز، در 3 قاره وجود دارد. همچنین این مراکز به آموزش گوهر شناسی، طراحی و فروشندگی حرفه ای جواهرات می پردازند. این موسسه در 4 قاره و 9 کشور شعبه فعال دارد.در ضمن این مجموعه دارای مراکز تحقیق و اطلاع رسانی در مورد تولید سنگهای مصنوعی و اکتشافات جدید در این زمینه، میباشد.جالب است بدانید موسسه GIA  در بین همه رقبای خود، دارای اعتبارو شناخت و اطمینان بیشتری دردنیا میباشد.  شناسنامه GIA معتبرترین در دنیا است.

در گذشته شناسنامه هایی صادر می شد که امکان تقلب داشت. اما امروزه با حک کردن شماره شناسایی سنگ روی کار امکان تعویض سنگ و تقلب وجود ندارد. با پیشرفت تکنولوژی امکان حک کردن بر روی الماس به وسیله روش لیزر پرینت ممکن شد.

در آن زمان شیپلی با توجه به این که اکثر جواهر فروشان آن زمان اطلاعات کمی درباره سنگ های قیمتی و تجارت دارند ، این موسسه را با هدف حرفه ای کردن صنعت جواهرشناسی و گوهر شناسی توسط ابزارات دقیق افتتاح کرد.

موارد آموزشی موسسه GIA


موسسه GIA آمریکا که در بسیاری از نقاط جهان دوره های آموزش گوهر شناسی و جواهرشناسی برپا می کند.دیپلم این موسسه Graduate Gemologist نام دارد که با نام اختصاری G.G. diploma معرفی می شود.آموزش هایی که این موسسه GIA بر پا می کند شامل شناسایی و درجه بندی سنگ های قیمتی است که بالاترین گواهی نامه صنعتی این موسسه محسوب خواهد شد.

اکتشاف ها و نوآوری های موسسه GIA


موسسه GIA رهبر تحقیقات جهانی گوهرشناسی محسوب می شود و از یافته های خود درجهت حمایت از مصرف کننده استفاده می نماید.متخصصان در موسسه GIA توسط دستگاه های پیشرفته، سالانه هزاران نمونه را آزمایش می کنند، و هر سال مقدار زیادی از مصنوعات و فرآیند های جدید مصنوعی وارد بازار جواهرات می شود که GIA به شناسایی آنها مبادرت می ورزد.موسسه GIA آمریکا بزرگترین تولید کننده ابزارهای گوهرشناسی است که توسط بسیاری از جواهرسازان و جواهرشناسان در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای سنگهای شناسنامه دار


از مزیتهای سنگهای شناسنامه دار از جمله شناسنامه GIA تمایز سنگهای طبیعی از مصنوعی است. این تشخیص در آزمایشگاههای پیشرفته در شرایط خاص انجام می شوند. در سالهای اخیردر زمینه تولید سنگهای مصنوعی پیشرفت های زیادی صورت گرفته است. این سنگها به سختی قابل تشخیص هستند. برای تشخیص سنگهای طبیعی از مصنوعی به دستگاههای پیشرفته نیاز است. برتری سنگهای شناسنامه دار، ارزیابی دقیقی از رنگ، تراش، پاکی و دیگر مواردی است که بطور دقیق در شناسنامه اش ذکر شده است.

شناسنامه الماس با توجه به داشتن مولفه های صحیح و استاندارد در قیمت گذاری که توسط راپاپورت انجام میشود، قیمت به روز و دقیقی برای هرقطعه الماس نشان میدهد. این موضوع باعث ایجاد اعتماد در خریدار میشود.

راپاپورت چیست

راپاپورت لیست قیمت الماسهای تراش خورده ای است که توسط مارتین راپاپورت در سال 1978 میلادی ایجاد گردید. لیست راپاپورت سه شنبه هر هفته منتشر میشود. هدف از ارایه این لیست، قیمت گذاری اولیه الماسها بر اسا س 4 فاکتور اصلی میباشد. این 4 فاکتور شامل رنگ، تراش، پاکی و وزن است. وجود لیست راپاپورت باعث ایجاد استانداردی برای تعیین قیمت  الماس در بازار بین المللی شده است. در این بازار  ها قیمتها مطلق نیستند. بلکه بر اساس تعداد و حجم خرید تاجران و نحوه تسویه ، قیمتها متغیر هستند. در مقابل گروه راپاپورت شرکتهای دیگری مانند IDEX , EDAHN GOLAN  نیز وجود دارند. این شرکت ها روی الماس قیمت گذاری میکنند. اما راپاپورت دارای اعتبار بیشتری است.

با فراگیر شدن استفاده از جدول راپاپورت، مارتین تلاش کرد که بازار معامله ای در بورس نیویورک ایجاد کند. اما این تلاش بی نتیجه ماند. زیرا دلالان الماس با این شفافیت در بازار مخالف بودند. شرکت N.D. REIFF که یکی از غولهای بازرگانی الماس جهان میباشد راجع به راپاپورت چنین میگوید: «راپاپورت، قیمت الماس را با شفاف کردن تمامی پارامترها، خراب میکند.»

ارزش گذاری الماس


بطور کلی الماسهای تراش خورده با چهار مولفه اصلی رنگ، پاکی، وزن و تراش قیمت گذاری میشوند. البته که مولفه های تخصصی تری نیز وجود دارند که میزان ارزش گذاری یا قیمت الماس را کمی تغییر میدهند. اما در اینجا به توضیح تک تک پارامترهای اصلی می پردازیم. تا با آگاهی بیشتری بتوان انتخاب صحیح تری در تهیه الماس داشت.رنگ الماس طیف گسترده ای دارد که با حروف لاتین از D تا M نشان داده میشوند. گروه D بیرنگ ترین و گرانترین طیف رنگی الماس است. طیف M به رنگ قهوه ای سوخته نزدیک میشود.

رنگها بصورت کلی به شش دسته تقسیم میشوند. کاملا بیرنگ، بیرنگ، زرد بسیار کمرنگ، زرد کمرنگ، زرد و قهوه ای و قهوه ای پررنگ. البته رنگهای فانتزی الماس هم وجود دارند که در طبیعت بسیار کمیابند. مانند صورتی، ارغوانی، آبی، قرمز و حتی سیاه. ملاک مقایسه رنگ بندی الماسها، سنگهای آماده دسته بندی شده، از لحاظ رنگ بندی بنام (MASTER SET) هستند.

درجه بندی از نظر پاکی (Clarity)


به میزان ناخالصی و رنگش در الماسها و نحوه جایگیری این ناخالصیها، الماس ارزش گذاری میشود. زمانیکه با یک ذره بین با بزرگنمایی 10 برابر به داخل الماس نگاه میکنیم این ناخالصیها قابل تشخیص هستند.پاکترین آنها را با نماد FL نمایش میدهند. به ترتیب اضافه شدن ناخالصیها، مانند عکس رده های زیر تشکیل میشوند.

پاکی و ناپاکی

درجه بندی بر اساس تراش سنگها


تراش الماس یعنی تقسیم آن به صفحات متعدد که به شکلهای مختلف از جمله : مارکیز، برلیان، امرالد، پرنسس، قلب، اشک، بیضی و  غیره تبدیل شود.

نوع تراش سنگ

هرچه این تراشها دقیق تر و زاویه سطوح به استاندارد نزدیکتر باشند، باعث جلوه عوامل زیر میشود که عبارتند از

1 – درخشش یا برق سنگ (BRILLIANCY)

به انعکاس نور سفید درون برلیان گفته میشود. که با تابش نور سفید به سطح سنگ و میزان بازتاب آن از درون سنگ سنجیده میشود.

2- جرقه (FIRE)

به شکست نور سفید و تجزیه آن به طیفهای رنگین کمان، دیسپرژن (DISPERSION)  یا جرقه گفته میشود.

3- چشمک (SCIENTILLATION)

درجه بندی تراش

این پدیده در زمان جابجایی سنگ و تغییر زاویه دید نسبت به آن در اثر انعکاس نور داخل سنگ بوجود می آید.

موارد بالا به درجات عالی (EXCELLENT) ، خیلی خوب (VERY GOOD) ، خوب (GOOD) ، متوسط (FAIR) ، ضعیف (POOR) تقسیم میشوند. هرچه این موارد به مرتبه عالی نزدیک باشد سنگ با ارزش تر است.

 

ارزش گذاری بر اساس وزن


واحد اندازه گیری وزن الماس قیراط (CT) است. هر قیراط برابر با یک پنجم گرم است یعنی 1گرم = 5 قیراط . هرچه وزن یک قطعه الماس افزایش پیدا کند قیمت و ارزش آن زیاد میشود. این بدان معنا نیست که برلیان 2 قیراطی، 2 برابر برلیان 1 قیراطی ارزش داشته باشد. بلکه ممکن است تا چند برابر گرانتر باشد. یعنی هرچه وزن بالاتر میرود قیمت آن بطور فزاینده ای بالا میرود. علت این افزایش به این دلیل است که بابالا رفتن وزن و ابعاد الماس، تعداد آن در طبیعت کمیاب تر میشود.

مطالب جامع در مورد الماس

برای خرید انواع محصولات جواهری ایران جم لند لطفا اینجا کلیک کنید