عقیق ، یک از انواع سنگ های سیلیسی کریستالی می باشد که دارای ظرافت خاصی است و درخشش رنگ های آن یکی از توصیفات خاص آن به شمار می رود. اگرچه عقیق ممکن است در سنگ های مختلفی یافت شود اما عقیق معمولا با سنگ های آتشفشانی در ارتباط است و در سنگ های دگرگونی خاصی یافت می شود.عقیق یکی از کاربردی ترین موادی است که در هنر کنده کاری سنگ های سخت مورد استفاده قرار می گیرد.بسیاری از سنگ های عقیق در سنگ های آتشفشانی و یا گدازه های باستانی یافت می شوند. در حفره های تولید شده توسط مواد مذاب فرار، مقداری از ماده سیلیسی در لایه های منظم روی هم انباشته می شوند و به این ترتیب عقیق توسط گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود.

عقیق و اطلاعات کامل در مورد عقیق


عقیق ، خواص و کاربردهای آن


عقیق ، یک از انواع سنگ های سیلیسی کریستالی می باشد که دارای ظرافت خاصی است و درخشش رنگ های آن یکی از توصیفات خاص آن به شمار می رود.
اگرچه عقیق ممکن است در سنگ های مختلفی یافت شود اما عقیق معمولا با سنگ های آتشفشانی در ارتباط است و در سنگ های دگرگونی خاصی یافت می شود.عقیق یکی از کاربردی ترین موادی است که در هنر کنده کاری سنگ های سخت مورد استفاده قرار می گیرد.بسیاری از سنگ های عقیق در سنگ های آتشفشانی و یا گدازه های باستانی یافت می شوند. در حفره های تولید شده توسط مواد مذاب فرار، مقداری از ماده سیلیسی در لایه های منظم روی هم انباشته می شوند و به این ترتیب عقیق توسط گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود.


نحوه پیدایش سنگ عقیق


سنگ عقیق همچنین توسط رگه ها و ترک های موجود در سنگ های آتشفشانی شناخته می شود.اگر در عقیق برش های مقطعی ایجاد شود در این صورت می توان رگه هایی به صورت خطوط موازی را در آن ها مشاهده کرد.اولین لایه از ماده موجود در حفره ها در واقع پوسته عقیق را تشکیل می دهد که ساختار این پوسته معمولا از یک ماده معدنی به رنگ سبز تیره است.جواهر عقیق در واقع یکی از انواع کوارتز ریز شفاف است. کیفیت مطلوب و رنگ زیبای آن موجب شده است که این سنگ به عنوان سنگ نیمه قیمتی مورد استفاده قرار گیرد.عقیق به طور کلی توسط رسوب سیلیس موجود در آبه های زیر زمینی بر روی حفره های موجود در سنگ های آذرین به وجود می آید.عقیق در واقع از لایه های متحدالمرکزی در اطراف دیواره های حفره ها و یا به صورت لایه های افقی از پایین این حفره تشکیل می شود. به طور کلی می توان گفت ساختار الگوهای نواری یکی از ویژگی های منحصربفرد عقیق محسوب می شود.

انواع  رنگ عقیق


سنگ عقیق در طیف گسترده ای از رنگ ها شامل( قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و سفید و زرد )دیده می شود. این تنوع رنگ به دلیل ناخالصی های موجود در این سنگ ایجاد می شود. رنگ های مختلف تولید شده توسط ترکیبات متفاوت رسوب آب های زیر زمینی به داخل حفره ایجاد می شوند. این لایه های ایجاد شده در عقیق موجب ایجاد رنگ های جالب و الگوها و طرح های بی نظیری در این سنگ شده است.اشکال متنوع عقیق برای کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند برای مثال از این سنگ گرانبها برای ساخت جواهرات زیبا و خاتم کاری ها و همچنین در ساخت دسته های برخی از فنجان ها کاربرد دارد.رنگ معمولی عقیق خاکستری مایل به سفید و آبی است. عقیق دارای گونه های متنوعی است که توسط طرح ها و رنگ های متنوع آنها را از یکدیگر متمایز می کند. از انواع عقیق می توان به عقیق خزه ای ، عقیق سلیمانی،عقیق چشم یا باباقوری و عقیق جز اشاره کرد البته عقیق شجر در دسته بندی های بسیار زیادی هستند که بهذ طیف گسترده ای از اشکال و نوارهای رنگی که روی ان شکل می گیرد نسبت داده می شود.عقیق نسبت به سایر سنگ های جواهر از قیمت مناسب تری برخوردار است، تنها برخی از انواع آن که دارای طرح های به خصوص و غیر معمولی هستند قیمتشان کمی بیشتر از سایر انواع عقیق است.برخی معتقدند که عقیق از خواص بی نظیری مانند بهبود عملکرد حافظه، بهبود تمرکز و افزایش استقامت برخوردار است. عقیق همچنین سنگ تولد متولدین ماه جوزا است و برای دارندگان آن آرامش و قدرت تمرکز را به ارمغان می آورد. اعتقاد بر این است برای جلوگیری از بی خوابی و به منظور افزایش شجاعت شخصی و محافظت در برابر خطر استفاده از عقیق بسیار مؤثر است.


خواص عقیق :


عقیق سبز(Agate) :

 • بالا بردن اعتماد به نفس
 •  بالا بردن ایمنی بدن
 •  متعادل ساختن قند خون
 • –مفید برای زنان باردار
 •  بیماری های چشمی
 •  برای معالجه بیماری های صرع، کلید، روده، پروستات
 •  تقویت ریه و کبد و مغز و محرک دستگاه گوارش

عقیق زرد / شرف شمس (Agate):

 

 •  برای پاک کردن و تصفیه دستگاه گوارش
 • غدد پانکراس و لوزالمعده
 •  دفع بدی، افزایش رزق و روزی، رفع چشم زخم، برآوردن حاجات
 • افزایش قدرت بدنی و هاله نورانی اطراف بدن


عقیق سرخ Agate:

 

 • درمان بیماری پوستی از جمله آکنه
 •  درمان کمردرد، پادرد، استخوان درد، دردهای ماهیچه ای، درمان استرس، اضطراب، میگرن، انواع سر دردهای عصبی، بهبود کارکرد معده
 • تقویت و نیرو دهنده قلب، کلیه، طحال و اعصاب و از بین برنده سستی
 • تقویت حس شنوایی، ناخن ها، پوست، مو،چشم و پاها
 • دارویی تقویتی برای دستگاه تولید مثل
 • تقویت حس شنوایی، ناخن ها، پوست، مو،چشم و پاها
 • دارویی تقویتی برای دستگاه تولید مثل


عقیق سیاه Agate :

 

 • زیاد کردن تمرکز
 •  آسان کردن عملکرد روده
 • خواص تقویت کنندگی بر روی استخوان ، ستون فقرات و پشت
 •  تسکین عفونت ها و التهابات
 •  حمایت کردن بدن در برابر زخم معده
 • دارای خاصیت گرمادهندگی
 • اصلاح ساز گردش خون در بدن
 • بیش از همه در درمان بیماری های پوستی و آکنه بسیار مفید است


تاریخچه عقیق به صورت مختصر


عقیق به خانواده ی کوارتزها(سیلیکون دی اکسید)ی مواد معدنی تعلق دارد. گروه کوارتز دومین مواد معدنی فراوان در پوسته ی قاره ای زمین هستند و رتبه ی اول به فلدسپارها تعلق دارد. همه ی سنگ های جواهر کوارتز دارای ترکیب شیمیایی سیلیکون دی اکسید هستند، اما به دو شاخه ی اصلی بر اساس طبقه بندی های مختلف بلور و اشکال تمایز می یابند.دو شاخه ی اصلی کوارتز عبارتند از کوارتز ماکرو کریستالی و کوارتز نهان بلور؛ عقیق به گروه دوم تعلق دارد. دیگر اینکه عقیق نوعی سنگ یمانی است که شامل طیف گسترده ای از سنگ های جواهر دیگر، از جمله عقیق سبز، یشم خطایی، یشم و عقیق جگری است.کوارتز نهان بلور ساختارهای بلور فوق العاده ای دارد که حتی با کمک میکروسکوپ نیز قابل مشاهده نخواهد بود. از عقیق با عنوان ماکرو کریستالی یاد می شود، که نشان دهنده ی ساختار بلوری اندکی بزرگتر از سایر گونه های نهان بلور است.تفاوت بین ماکرو و نهان بلور به وضوح تعریف نشده است، بنابراین می توان عقیق را در هر دو گروه جای داد. کوارتز ماکرو

کریستالی اغلب شفاف تا تراشفاف بوده و شکل بلورهای آن بزرگتر از کوارتز نهان بلور است. از نمونه های سنگ جواهر ماکرو کریستالی می توان به آمتیست، سیترین، چشم شاهین، کوارتز دودی، کوارتز صورتی و چشم ببر اشاره نمود.


تشخیص عقیق


کوارتز نهان بلور به گونه های رشته دار و دانه دار تقسیم می شود؛ گونه ی رشته دار با عنوان کوارتز سنگ یمانی شناخته می شوند. سنگ یمانی طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها را شامل می شود. عقیق به عنوان گونه ی لایه ای سنگ یمانی شناخته می شود، و گونه های تک رنگ و سبک تر آن با نام سنگ یمانی معرفی می شوند.
انواع مختلفی از عقیق موجود هستند، که خرید عقیق را برای اغلب خریداران دشوار می سازد. به این دلیل که سنگ ها با نام تجاری خاص معرفی می شوند، مانند «banded agate»، «carnelian» و «sardonyx»، و همه ی آنها در تجارت سنگ یمانی، کوارتز سنگ یمانی و حتی کوارتز ساده هستند.

منابع و خاستگاه سنگ جواهر عقیق


عقیق نخستین بار در حدود قرن سوم یا چهارم (پیش از میلاد) توسط فیلسوف یونانی، Theophrastus   کشف شد، او این نام را از رودخانه ای که سنگ را در آن یافته بود(Achates)، برگرفته بود. رودخانه ی Achates در سیسیل ایتالیا واقع شده است، اما در حال حاضر به Dirillo تغییر یافته است. ممکن است که خاستگاه عقیق کشورهایی در سراسر جهان، از جمله میانمار، برزیل، اروگوئه، آرژانتین، مکزیک، بوتسوانا، هند، استرالیا و ایالات متحده آمریکا بوده باشند. به طور کلی، سنگ های عقیق امریکای جنوبی نشانه ی خاصی ندارند.آنها معمولا به رنگ خاکستری نسبتا کدر یافت می شوند. عقیق هایی که از معادن حاصلخیز آیدار-ابراشتاین در آلمان، که در حال حاضر تخلیه شده است، کشف شده بودند به خاطر رنگ های شفاف و پر رنگ خود، مخصوصا صورتی طبیعی، قرمز و قهوه ای شناخته شده می شدند.عقیق معمولا در کنار بسیاری از انواع سنگ های دیگر یافت می شود، اما عمدتا به عنوان سنگ های آتشفشانی طبقه بندی می شود. عقیق ها اغلب در حفره های سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگون مانند گرانیت، سنگ سیاه و سنگ سماق تشکیل می شود.رسوبات دی اکسید سیلیکون به طور معمول در کلوخه های بادامی یا توپی شکل می گیرد و به دلیل طولانی بودن زمان رسوب گذاری، باندهای موازی از طریق این فرایند به وجود می آیند. گونه های لایه ای به عنوان عقیق شناخته می شوند، در حالی که گونه های یکنواخت و مخلوط به عنوان سنگ یمانی، عقیق جگری، عقیق خزه یا سایر نام های خاص تجاری طبقه بندی می شوند.


نحوه خرید و  ارزش عقیق


رنگ عقیق


عقیق در رنگ ها و الگوهای بسیاری یافت می شود. اگر چه برخی از رنگ ها بیشتر از سایرین وجود دارند، تقریبا همه ی عقیق ها به علت لایه بندی منحصر به فرد رنگارنگ می شوند. عقیق های تک رنگ ممکن است به طور طبیعی ظاهر شوند، اما اکثر سنگ های تک رنگ امروزی رنگ می شوند.
عقیق های تک رنگ با نام های تجاری خاص، مانند sard و carnelian معامله می شوند. رنگ عقیق ممکن است سیاه، سفید، آبی، قرمز، سبز، زرد، نارنجی، قهوه ای، صورتی، بنفش و خاکستری باشد.درخشندگی و وضوح عقیق کوارتز نهان بلور معمولا در وضوح و درخشندگی از کوارتز ماکرو کریستالی متمایز است؛ وضوح نهان بلور از شفاف تا مات و براق متفاوت است و اغلب به صورت مومی و یا مات مانند عقیق و کریکولا می باشد.از سوی دیگر، کوارتز ماکرو کریستالی به طور معمول شفاف تا ترا شفاف و با درخشش شیشه ای مانند آمتیست، سیترین و کوارتز صورتی است.


برش و شکل عقیق


عقیق ها در اندازه های بسیار بزرگ و در انواع مختلف یافت می شوند. بیشتر عقیق ها برای زیباتر شدن به صورت کوژ برش داده می شوند، اما همچنین می توان آنها را به صورت قطعات بی شکل و با برش های ساده یافت. آنها اغلب همانند برجسته کاری و حکاکی استفاده های تزینی دارند.

پردازش عقیق


عقیق معمولا به پردازش خاصی نیاز ندارد، اما به دلیل متخلخل بودن می توان آن را به راحتی رنگ نمود. قیمت عقیق رنگ شده و یا رنگ نشده بسیار مقرون به صرفه است. صرف نظر از این موضوع، فروشندگان همیشه باید بهترین و مناسب ترین اطلاعات را بازگو کنند. رنگ کردن عقیق بدون شکستن سنگ بسیار دشوار است. بیشتر لابراتوارهای جواهری چنین تجهیزات مناسبی در اختیار ندارند.عقیق یک انتخابی درست برای آویز و جواهرات به هم ریخته می باشد. اغلب دانه های به هم ریخته و عقیق برای پردازش رنگشان رنگ آمیزی می شوند. عقیق های روشن تک رنگ، به خصوص عقیق های برزیل، معمولا رنگ می شوند، و در عین حال پردازش خاصی نیاز ندارند.

گونه های کمتر شناخته شده ی عقیق


عقیق درخت، یشم عقیق، عقیق بوتسوانا، عقیق نوار آبی، عقیق فسیل، عقیق رنگین کمانی، عقیق مرداب، عقیق چشم انداز، عقیق منظره، عقیق استوانه ای، عقیق پوست ماری، عقیق آب شیرین، عقیق آبی موهاوی، عقیق بیضی شکل، عقیق فیربرن، عقیق خشک و عقیق برتر دریاچه.

خواص و قدرت های درمانی بلور متغیر، متافیزیکال و افسانه ای سنگ جواهر عقیق


سنگ جواهر عقیق یکی از قدیمی ترین سنگ های ثبت شده در تاریخ می باشد. عقیق به عنوان سنگ محافظ شناخته شده است، که فرد را  از کابوس، استرس و خستگی دور می سازد. از زمان کتاب مقدس، عقیق پوشیده شده و در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گرفته است تا از طوفان های غیر منتظره محافظت کنند. آنها در زمان های قدیم به عنوان طلسم و جادو دارای ارزش بسیار بوده اند.عقیق تشنگی را کاهش داده و فرد را از تب محافظت می کند . التیام بخش های جایگزین سنگ عقیق را در شبکه ی خورشیدی قرار می دهند تا بیماری های معده را کاهش دهند. عقیق سنگ قدرت است و قدرت حرکت به جلو و گذر از سختی ها را داراست.توصیه: خواص و نیروهای درمانی کریستال دگرگون و متافیزیکال نباید به عنوان نسخه پذیرفته شوند. فرهنگ سنگ جواهر متافیزیکال، تشریفاتی و سنتی از منابع مختلفی جمع آوری می شوند.


سنگ جواهر عقیق و ایده های طراحی جواهر


مزایای متعددی در خرید سنگ های جواهر جدا نسبت به جواهرات کار شده وجود دارد. اولا، هنگامی که یک سنگ جواهر جاگذاری شده باشد، تشخیص کیفیت دقیق سنگ دشوار خواهد بود. تنظیم جواهرات اغلب سبب پنهان شد نقص ها شده و شما را به اشتباه خواهند انداخت. همچنین تنوع و انتخاب بیشتری در هنگام خرید سنگ های جواهر سوار نشده دارید. مهمتر از همه اینکه خرید سنگ های جواهر سوار نشده نوعی ذخیره ی پول است.
عقیق مناسب هر نوع طراحی جواهرات می باشد. از عقیق می توان به عنوان آویز، گردنبند و یا به عنوان حلقه به صورت روزمره استفاده نمود. عقیق نسبت به بسیاری از مواد دیگر سخت تر بوده و بنابراین در برابر سایش و پارگی مقاوم هستند. عقیق ها به دلیل فراوانی در اندازه و اشکال موجود در بین مردان طرفداران بسیاری دارند. برخی از اشکال فانتزی به خصوص آویزها بسیار منحصر به فرد بوده و نشان دهنده ی گروه مورد علاقه ی مردان هستند. عقیق همچنین سنگی عالی برای خانم هاست. در بسیاری از دستبندها و پابندهای جذاب از عقیق به عنوان سنگ اصلی استفاده شده است. حلقه های عقیق اغلب در حلقه های رده ای خاص و همچنین در حلقه های ماه تولد استفاده می شوند.

نکته: سنگ های جواهر باید بر حسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگتر و برخی دیگر کوچکتر از الماس هستند.


نگهداری و پاکسازی سنگ جواهر و جواهرات عقیق


عقیق را می توان به راحتی با استفاده از آب گرم صابونی و یک برس نرم تمیز کرد. توجه داشته باشید که عقیق یک کوارتز است، برای تمیز کردن و سابیدن آنها از اشیای سخت تر استفاده نکنید. درست مثل سایر سنگ های جواهر، هنگام مراقبت و یا تمیز کردن سنگ جواهر عقیق و یا سایر جواهرات سنگی نباید از مواد شیمیایی خانگی استفاده کنید. باید از قرار گرفتن عقیق به مدت طولانی مدت در گرما جلوگیری کنید، زیرا سبب آسیب های دائمی به سنگ های جواهر خواهد شد.

برای نگهداری عقیق، آن را درون یک جعبه ی پارچه ای یا در یک پارچه ی نرم قرار دهید. عقیق باید از سنگهای قیمتی و جواهرات دیگر دور نگه داشته شود تا از آسیب های غیر ضروری یا خراشیدن دیگر سنگ های جواهر جلوگیری شود.

برای خرید انواع عقیق لطفا اینجا کلیک کنید