یاقوت نام خود را از کلمه لاتین به معنی قرمز ، می گیرد. این گوهر یکی از چهار سنگ قیمتی به همراه الماس ، یاقوت کبود و زمرد است. یاقوت سومین سنگ قیمتی گرانبها با رتبه سختی( 9) - پس از الماس و موزانایت است. قرن هاست که یاقوت ها را استخراج ، جمع آوری ، معامله و در گنجینه های گرانبها نگهداری و در صنعت مد و فشن مورد استفاده بسیار قرار می گیرد ،

تاریخچه یاقوت


یاقوت نام خود را از کلمه لاتین به معنی قرمز ، می گیرد. این گوهر یکی از چهار سنگ قیمتی به همراه الماس ، یاقوت کبود و زمرد است. یاقوت سومین سنگ قیمتی گرانبها   با رتبه سختی( 9)  - پس از الماس و موزانایت است. قرن هاست که یاقوت ها را استخراج ، جمع آوری ، معامله و در گنجینه های گرانبها نگهداری و در صنعت مد و فشن مورد استفاده بسیار قرار می گیرد ، در قدیم در سینه  کاهنان و تزئین اسلحه بسیار مرسوم بوده است که از یاقوت استفاده شود. یاقوت به عنوان سنگ قیمتی اشراف زاده ها شناخته می شده است. یاقوتهای "قرمز خون" با ارزش ترین  نوع یاقوت محسوب می شوند. در برخی از فرهنگ های باستان از سنگهای قیمتی یاقوت برای پیش بینی آینده استفاده می شده است. یاقوت های معروف شامل یک یاقوت یاقوت کبود و الماس توسط Van Cleef و Argels از مجموعه الیزابت تیلور است که رکورد قیمت هر قیراط را تعیین می کند: 4.2 میلیون دلار / 8.24 قیراط.
یاقوت سنگ ماه تولد تیرماه(سرطان) است. همچنین برای گرامیداشت  سالگرد عروسی ها و نقاط عطف دیگر مانند روز عشق(ولنتاین)به کار می رود


خصوصیات متافیزیکی یاقوت


اعتقاد بر این است که سنگ یاقوت عشق ورزی ، پرورش استعداد ها ، سلامتی ، دانش و ثروت را تقویت می کند. با بهبود انرژی و تمرکز ، خلاقیت ، وفاداری ، افتخار و دلسوزی به همراه خود می اورد. باور پیشینیان بر این بوده است که یاقوت محافظت از خانه ، دارایی و خانواده است. گفته می شود که یاقوت چاکرای قلب را تحریک می کند و ضمن اینکه در برابر حملات روانی محافظت می کند ، روح معنوی را به ارمغان می آورد.


خصوصیات زمین شناسی یاقوت


یاقوت (به همراه یاقوت کبود) بخشی از گونه های کورندوم است. رنگ قرمز خود را از کروم می گیرد. قرمزی یاقوت تنها تنوع رنگی است که در یاقوت کبود یافت نمی شود. همچون یاقوت کبود ، ذخایر یاقوت قابل توجهی در جنوب شرقی آسیا یافت شده است (برای قرن ها برمه ، اکنون میانمار ، منبع اصلی آن بود) ، آفریقای شرقی و جنوبی ، خاورمیانه و همچنین پاکستان ، هند ، سریلانکا ، استرالیا و چین.
بیشتر معدن ها هنوز به روش بدوی که قرن ها کار کرده اند ، کار می شوند. آنها از  کف رودخانه ها برای پیدا کرن یاقوت استفاده می کنند و با روش سنتی و دستی از دیگر  معدن ها استخراج می کنند
یاقوت طبیعی به شکل بسیار پیچیده ای زشت و نا هموار است ، یاقوت های (راف)یا تراش نخورده سنگ هایی با رنگ بی روح و زشت هستند . اما  در برش و صیقل ، درخشش بالای آنها بسیار خیره کننده است (قابل مقایسه با الماس) ، و رنگ قرمز غنی آنها خاص و متحیر کننده است. 
یاقوت یک نوع  کریستال طبیعی است. یک نوع یاقوت خاص تنها ذخایر معدن در تانزانیا یافت شده است. این نوع یاقوت به طور معمول یک رنگ سبز را به نمایش می گذارد اما همچنین می تواند شامل رنگ صورتی و قرمز باشد.
ترکیبی دیگر ، یاقوت در کیانیت (که به آن یاقوت یاقوت نیز گفته می شود) در میانمار (برمه) هند و تایلند استخراج شده است. رنگ آن به طور معمول صورتی لکه دار و قرمز با پارچه ای و سبز است.

بهسازی یا احیا یاقوت


علاوه بر یاقوت در وضعیت طبیعی آن ، برخی سنگهای قیمتی یاقوت به دو روش ، رنگ آمیزی و گرم می شوند.(بهسازی)
یاقوت های با کیفیت پایین بعضی اوقات با گرما (تقریباً 3300 درجه فارنهایت) احیا یا بهسازی می شوند تا سنگهای قیمتی شفاف تر شده و رنگ آن را برجسته تر نشان دهند. روش دیگر بهسازی پر کردن شکستگی ها با  سرب برای بهبود شفافیت است.
در زمان  گرم شدنیاقوت ، بعضی از یاقوت ها رنگ می شوند. روش رنگرزی با توجه به منبع فناوری متفاوت خواهد بود. به طور معمول سنگهای قیمتی یاقوتی که مختلط یا مخلوط هستند ، در کوره های رنگی حاوی رنگهای ارگانیک یا گیاهی قرار می گیرند. از نمک های شیمیایی و رنگدانه های طبیعی نیز ممکن است استفاده شود. ممکن است این سنگ ها برای چند هفته خیس شود تا رنگ به طور کامل به سنگ نفوذ کند و رنگ یکنواخت سطح ایجاد کند.


اکسید آلومینیوم اطلاعات معدنی ، گروه Corundum
ترکیب شیمیایی AI2O3
رنگ قرمز عمیق
سختی 9 (Mohs)
وزن مخصوص 3.97 - 4.05
ضریب شکست 1.766 - 1.774


مراقبت مناسب از یاقوت


سنگهای یاقوت را با آب صابون ولرم و یک برس نرم تمیز کنید. بعد از شستن آن ، سنگ را به خوبی بشویید. یاقوت را می توان با بخار تمیز کرد ، اما آن را گرم نکنید. معمولاً برای پاک کننده اولتراسونیک ایمن است. اگرچه برای نگهداری طبیعی پایدار است ، سنگهای قیمتی یاقوت احیا نشده را می توان با پودر اسید بوریک احیا کرد و سنگهایی که رنگ شده اند یا شکستگی یا حفره ای دارند ، می توانند توسط اسیدهای خفیفی مانند آب لیمو آسیب ببینند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یاقوت و سایر سنگهای قیمتی ، به سایت جواهری ایران جملند مراجعه فرمایید


طراحی با یاقوت


سنگ یاقوت مهد طراحی چه در گذشته و چه در زمان مدرن می باشد.سنگ یاقوت را میتوان به هر حالتی که شما تصور می کنید دراورد. یاقوت را می توانید با هر تیپ و لباسی ست کرد، یاقوت را می توان تقریباً با هر چیزی از یک تی شرت گاه به گاه تا لباس رسمی پوشید.طبق تئوری رنگ Itten ، رنگ قهوه ای (به عنوان مثال ، طلای قهوه ای) ، نارنجی (به عنوان مثال کارلی) و بنفش (به عنوان مثال آمتیست) رنگ های مشابه (و سنگ های قیمتی) به قرمز یاقوت هستند. یعنی آنها در چرخه رنگ نزدیک به یکدیگر هستند و به راحتی با یکدیگر ترکیب یا جایگزین می شوند. سبز (به عنوان مثال زمرد) ، یک رنگ مکمل به قرمز (مستقیماً بر خلاف چرخه رنگ) است و یک کنتراست دلپذیر و در عین حال بالا ارائه می دهد. زرد-سبز (به عنوان مثال پریدوت) و آبی-سبز (به عنوان مثال فلوریت آبی-سبز) رنگهای مکمل به قرمز تقسیم می شوند و امکاناتی پیچیده و پیچیدگی را ایجاد می کنند.
از آنجا که قرمز رنگی گرم است که نماد همه چیزهای شدید و پرشور است ، یاقوت یکی از  رنگ های بسیار پرکاربرد در صنعت فشن و مد است ، یکی اززیباترین رنگ های یاقوت در شرکتSwarovski ساخته شد  که منحصراً توسط سنگهای قیمتی Fire و Beads بوده است