جواهر یا جواهرات (تلفظ)انگلیسی یاآمریکایی ؛ (Jewellery or jewelry) شامل موارد تزئینی است که برای تزئین شخصی پوشیده می شوند ، مانند گردنبند ها ,مدال گردنی ، انگشتر ها، گوشواره ها ، آویزها ، دستبندها و دکمه های دستبند و غیرو... جواهرات به ما زیبایی می بخشند و مارا منحصربفرد می کنند. از دید اروپایی ها ، اصطلاح جواهرات فقط به تزئینات شخصی محدود نمی شود و هر چیزی که بتوتند به زیبا تر نشان دادن ما کمک کند در زمره جواهرات قرار می گیرد، به عنوان مثال میتوان یک فندک ساخته شده از طلا یا نقره یا لوگوی ساخته شده از جواهرخوردو رولزرویز یک مالک کارخانه را نام برد . برای قرن ها فلز ، غالباً با سنگهای قیمتی ترکیب شده است ، که برای دوام بیشتر جواهرات بوده است ، اما ممکن است از مواد دیگری مانند صدف و سایر سنگ های قیمتی در جواهرات استفاده شود.

 

جواهر یا جواهرات

جواهر یا جواهرات (تلفظ)انگلیسی یاآمریکایی ؛ (Jewellery or jewelry) شامل موارد تزئینی است که برای تزئین شخصی پوشیده می شوند ، مانند گردنبند ها ,مدال گردنی ، انگشتر ها، گوشواره ها ، آویزها ، دستبندها و دکمه های دستبند و غیرو... جواهرات به ما زیبایی می بخشند و مارا منحصربفرد می کنند. از دید اروپایی ها ، اصطلاح جواهرات فقط به تزئینات شخصی محدود نمی شود و هر چیزی که بتوتند به زیبا تر نشان دادن ما کمک کند در زمره جواهرات قرار می گیرد، به عنوان مثال میتوان یک فندک ساخته شده از طلا یا نقره یا لوگوی ساخته شده از جواهرخوردو رولزرویز یک مالک کارخانه را نام برد . برای قرن ها فلز ، غالباً با سنگهای قیمتی ترکیب شده است ، که برای دوام بیشتر  جواهرات بوده است ، اما ممکن است از مواد دیگری مانند صدف و سایر سنگ های قیمتی در جواهرات استفاده شود.

این یکی از قدیمی ترین نوع آثار باستانی است -

با مهره های 100000 ساله ساخته شده از پوسته های Nassarius که تصور می شود قدیمی ترین جواهرات شناخته شده است.

ظاهر جواهرات

ظاهر جواهرات در بین فرهنگ ها متفاوت است ، اما دارای پیشینه بسیار طولانی مدت است. در فرهنگ های اروپایی رایج ترین اشکال جواهرات  از زمان های قدیم پابرجا بوده است ، در حالی که اشکال دیگر مانند تزئینات بینی یا مچ پا ، که در سایر فرهنگ ها مهم است ، بسیار کمتر است.
جواهرات ممکن است از طیف گسترده ای از مواد ساخته شود. سنگهای قیمتی و مواد مشابه مانند کهربا و مرجانی ، فلزات گرانبها ، مهره ها و پوسته ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند و مینا اغلب دارای اهمیت بوده است. در بیشتر فرهنگ ها جواهرات می توانند به عنوان یک نماد وضعیت ، از نظر خصوصیات مادی ، الگوهای آن یا برای نمادهای معنی دار درک شوند. جواهرات برای تزئین تقریباً هر قسمت از بدن ساخته شده است ، از آرایش مو گرفته تا انگشتان پا و حتی جواهرات ساخته شده از سنگ های قیمتی,الگوهای پوشیدن جواهرات بین جنس ها ، و توسط کودکان و افراد مسن می تواند تفاوت زیادی در فرهنگ ها داشته باشد ، اما زنان متعصب ترین طرفدارانجواهرات بوده اند. در فرهنگ مدرن اروپا استفاده از جواهرات در مردان در مقایسه با سایر فرهنگ ها و ملیت ها نسبتاً عمر بیشتری دارد.
انسانها به دلایل مختلف از جواهرات استفاده کرده اند:

پوشش ، به طور کلی برای پوشش لباس یا مو در مهمانی ها یا مجالس
به عنوان نماد اجتماعی و وضعیت شخصی ، مانند حلقه عروسی
بعنوان نشان دهنده برخی از وابستگی ها ، اعم از قومی ، مذهبی یا اجتماعی
برای محافظت از انرژی های منفی و جذب انرژی های مثبت 
به عنوان یک نمایش هنری
به عنوان یک حامل یا نمادی از معنای شخصی - مانند عشق ، عزا ، یک نقطه عطف شخصی یا حتی شانس
بیشتر فرهنگ ها در برخی از زمان ها اقدام به نگهداری مقدار زیادی از ثروت های موجود در قالب جواهرات کرده اند. فرهنگ های بیشماری جهیزیه های عروسی را به شکل جواهرات ذخیره می کنند یا جواهرات را به عنوان ابزاری برای ذخیره یا نمایش دارایی های می کنند. از طرف دیگر ، از جواهرات به عنوان ارز یا کالای تجاری استفاده می شود 

بسیاری از اقلام جواهرات ، مانند گردنبند و انگشتر ، به عنوان کالاهای کاملاً کاربردی منشأ می گرفتند ، اما با تغییر سلیقه مردم در انتخاب جواهرات مردم به جواهرات جدید و زیباتری گرایش پیدا کردند

جواهرات همچنین می توانند عضویت گروهی مانند مارک های معروف مثل بولگاری.تیفانی.کارتیر.سواروسکی و... را به دنبال داشته باشد که بعضی از خریدارن این مارک ها تعصب بسیار زیادی روی جواهرات خود دارند

جواهرات در ایران

پوشیدن گردنبند های جواهری  در بعضی از فرهنگها بسیار رایج است. اینها ممکن است به شکل نمادها (ماه تولد یا نماد عشق) ، سنگها ، گیاهان ، حیوانات ، اجزای بدن  یا گردنبند های ایرانی باشد که از زمان مادها(قدیمی ترین قوم ایرانی)در سرزمین پارس مرسوم بوده است.زیباترین دوره جواهرات در ایران برمیگردد به دوره هخانمشی که با طلا و نقره جواهراتی خلق می کردند که هنوز در دنیا بینظر است.هخامنشیان چنان در جواهرات خود از اشیا .انسان و حیوانات استفاده می کردند که با ساختن یک جواهر ,یک اثر هنری خلق می کردند.هنر ساسانیان هم بسیار زیبا بود با امدن اسلام به ایران هنر جواهراات در ایران نیز تغییر کرد و در جواهرات مردانه و زنانه رنگ و لعابی از دین اسلام نیز دیده میشد. زمان صفویه در جواهرات اسلامی جهشی بلند انجام شد و تقریبا در بیشتر جواهرات از معنا و مفهوم اسلامی ایرانی اقتباس می شد .ایرانی ها اولین کسانی بودند که معنی و مفهوم جواهرات را به گونه ای دیگر به دنیا معرفی کردند.طبق شواهد به دست امده ایرانیان جواهرات را نه تنها برای زیبایی فردی بلکه در اشیا دور و بر خود نیز بکار میبردند مانند تخت پادشاهی یا ظرف های غذای شاهان و افراد عالی رتبه و ثروت مند دوران خود.ایرانی ها چنان جواهرات را با ابریشم تداخل می دادند که هر کسی با دیدن این جواهرات محصور ان می شد.


الماس ها


الماس برای اولین بار در هند استخراج شد.ممکن است پلینیس از آنها یاد کرده باشد ، اگرچه در مورد ماهیت دقیقی از سنگی که از او به عنوان آداماس یاد شده است ، بحث هایی وجود دارد ؛  در سال 2005 ، استرالیا ، بوتسوانا ، روسیه و کانادا در بین منابع اصلی تولید الماس سنگهای قیمتی قرار گرفتند. پیامدهای منفی از تجارت الماس در مناطق خاص وجود دارد. الماس های استخراج شده در جنگ های داخلی اخیر در آنگولا ، ساحل عاج ، سیرالئون و سایر کشورها هنگامی که در منطقه جنگی مین گذاری شده اند به عنوان الماس خون شناخته می شوند و برای تأمین مالی یک شورش فروخته می شوند.

جواهرات تاج انگلیس حاوی الماس کالینان ، بخشی از بزرگترین الماس با کیفیت سنگهای قیمتی است که تاکنون (1905) در 3106.75 قیراط (621.35 گرم) یافت شده است.


برای  مشاهده جواهرات ایران جملند لطفا اینجا کلیک کنید