یاقوت ها و انواع یاقوت ها

یاقوت

        یاقوت و سفایرها از نظر چگالی و فرمول شیمیایی شباهت های بسیار زیادی باهم دارند وهر دوی انها از خانواده کورندوم (corundum) می باشند تفاوتی که در رنگ یاقوت ها وجود دارد به خاطر داشتن کروم  است وهمچنین رنگ سفایر به خاطر وجود تیتانیوم است.

بهترین نوع یاقوت در کشور برمه می باشد و از معدن های ان کشور استخراج می شود.

در تانزانیا.تایلند و ماداگاسکار هم یاقوت به دست می اید ولی کیفیت ان به اندازه یاقوت برمه نیست

در سری لانکا معادن جواهری بسیار زیادی وجود دارد ومی توان نمونه سنگ های جواهری زیادی از این کشور تهیه کرد و در عین حال میتواند برای شما سرمایه گذاری بسیار خوبی باشد

مرغوبترین و کمیاب ترین نوع یاقوت .یاقوت قرمز یا خون کبوتری می باشد که کرانبها و با رزش است.

کریستالهای یاقوت به وزن بیش از 5 قیراط بسیار نادر هستند وهنگام تراش ضایعات بسیار زیادی یرجای میگذارند
یاقوت معمولا ناخالصی هایی دارند که شبیه نخ ابریشم می باشد و به این خاطر وجود بلورهای سوزنی شکل از جنس کریستال روتیل درون ان است اگر این بلورها و سوزن ها به طور متقاطع روی یکدیگر قرار بگیرند باعث شکل کیری یاقوت ستاره ای می شوند

یاقوت بعد از الماس سخت ترین کانی را دارد ودارای سختی 9 می باشدو دارای ابی .زرد.بنفش.صورتی.نارنجی و سرخ می باشد
به گفته پیشینیانهمه گوهر ها در اتش می سوزند جز یاقوت


خواص یاقوت سرخ

  • درمان بیماری‌های معده و کبد
  • ایجاد حس آرامش به افراد
  • آرام نمودن بیماران عصبی و روانی
  • درمان انواع سردرد
  • معروف به سنگ عشق
  • درمان بیماری‌های مربوط به فشار خون ، کم خونی
  • درمان ضعف و نانوانی جسمی ، سستی و سرماخوردگی
  • بهبود تب‌های طولانی
  • بهتر کردن قوای بینایی
  • درمان عوارض مختلف ذهنی

بازار
یاقوت همچون الماس به وسیله ی معیارهای خاصی طبقه بندی و قیمت گذاری می شود که به آن 4C گفته می شود:

۴CS: Color Cut Clarity Carat که شامل رنگ، برش، شفافیت و قیراط می باشد.

در برخی بازارها،و از جمله بازار ایران محل استخراج، نیز در قیمت آن تأثیرگذار است.

در مورد یاقوت معدنی شاخص ترین فاکتور ارزش گذاری نوع و خلوص رنگ می باشد و دیگر موارد به نسبت کم اهمیت ترند. به طوریکه یک یاقوت معدنی خوش رنگ و شفاف یک قیراطی می تواند ده ها برابر گرانتر از یک کانی معدنی کم کیفیت ۳۰ قیراطی باشدو میتواند قیمت بسیار بالایی داشته باشد. البته شفافیت فاقد روتیل می تواند نشان از بهسازی سنگ باشد.

علاوه بر مشخصه طبیعی یاقوت برمه واقعی (رنگ عالی و شفافیت خوب) یک نوع ناخالصی به نام ساترن درون یاقوت برمه وجود دارد. که اصل بودن آن را نشان می دهد. همچنین بعد از اثبات معدنی بودن، رنگ سرخ ۹۰درصد به بالا، شفافیت بالا (به نحوی که نور براحتی از سنگ عبور کند) و غلظت بالای رنگ، میتوان نام تجاری برمه را روی آن گذاشت. تشخیص این موارد روند علمی و فنی استاندارد دارد و با صرف تجربه و … نمیتوان به این تشخیص رسید. همچنین هنوز تجهیز اتومات برای این ارزیابی وجود ندارد و تشخیص یاقوت به اندازه گیری سختی، چگالی یا  آنالیز مواد سنگ و … ارتباطی ندارد. 
در مورد جواهرات سنتتیک یا همان صنعتی به دلیل طبیعی نبودن و ساختار ازمایشگاهی اینگونه سنگها نمیتوان نام تجاری برمه به آنها اطلاق کرد و به طبع دارای ارزش پایین تری می باشند.
رنگ مورد پسند یاقوت کبود به آبی گل ذرّتی معروف است. قیمت یک یاقوت کبود آبی اصل بسیار گران بوده و بسیاری از سنگ فروشان نوع تقلبی و یا کم کیفیت آن را عرضه می کنند. 

لعل یا اسپینل
لعل یا اسپینل مشابه ترین سنگ به یاقوت است و تا اواخر قرن 19 بجای آن اشتباه گرفته می شد. در واقع جواهرات فراوانی با لعل ساخته شد که گمان می کردند یاقوت سرخ باشد. یکی از مشهورترین آنها در تاج ملکه انگلیس کار شده است. لعل به دلیل سختی کمتر آن (بیشترین سختی آن 8 موس است)، توسط برش دهندگان شناسایی شده بود و آن ها بین این دو سنگ تفاوت قائل می شدند.

همچنین لعل دارای رنگی گرم تر و سرخ تر است. ساختار مولکولی گارنت ها پیچیده تر از یاقوت بوده و پایداری شیمیایی آن ها بیشتر است. ترکیبات آن منیزیم، آلومینیم سیلیکات بوده و معمولا به صورت دانه های ریز و گرد یافت می شوند. ولی نوع سرخ آن، از لحاظ قیمت، تنها به پای یاقوت آفریقایی نمی رسد.

یاقوت به دلیل داشتن عنصر کروم در شبکه کریستالی در ابعاد بسیار بزرگ یافت نمی شود زیرا این عنصر باعث ترک خوردن کریستال می شود ولی لعل اینگونه نیست.
در بازار انواع مختلف یاقوت و لعل مصنوعی (synthetic) وجود دارد. یاقوت مصنوعی رنگی بسیار جذاب و بی نقص دارد. اکثر یاقوت‌های طبیعی دارای نقص‌های طبیعی، ناخالصی‌هایی در رنگ و یا تداخل سوزن‌های روتیل ، رگه‌های داخلی و یا حباب هستند. اساس تشخیص انواع طبیعی از مصنوعی بر پایه ناخالصی درونی است که با هم متفاوت می باشند. حتی ناخالصی انواع صنعتی هم بسته به روش تولید با یکدیگر متفاوت است.

یاقوت صنعتی

                  یاقوت صنعتی به روش های flame fusion، pulling process، flux process و hydro thermal process تولید می گردد. بیشترین تعداد کانی های صنعتی به روش flame fusion که روشی ارزانتر است ایجاد شده اند. یاقوتهای صنعتی غلظت رنگ یک دست و پاکی دارند که در تمام یاقوتهای صنعتی دیده می شود اما در نقاطی از سنگ معدنی، غلظت رنگ، کم و زیاد میگردد.

دیدن نقاط ریز سیاه رنگ که در بازار به آن ذغال میگویند نشانه طبیعی بودن یاقوت نیست. اینگونه ناخالصی‌ در نوع صنعتی فلاکس هم دیده شده است.

از دیگر‌ نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ سنگ اصل‌ از بدل‌ استفاده از اشعه‌ فرابنفش‌ است‌ که‌ سنگ اصل این اشعه را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ اینگونه نیستند.

همچنین یاقوت ها قابل بهسازیند. در بهسازی، انواع با کیفیت پایین را تا 1800 درجه سلسیوس گرما می دهند تا با حذف روتیل ها رنگ آن بهبود یابد. همچنین ترک ها را با شیشه سربی پر می کنند تا کیفیت آن افزایش پیدا کند و به قول معروف بازار پسند و چشمگیر شود

قیمت یاقوت صنعتی

                       یاقوت صنعتی قیمت بالایی ندارد. به همین دلیل یاقوت خوشرنگ و پاک معدنی میتواند تا قیراطی چند صد هزار تومان (قیمت فعلی) برسد. گرانترین یاقوت فروخته شده تاکنون، به Sunrise Ruby معروف است. هر چند انواع ممتاز این کانی قابل تهیه می باشد اما این جواهر را در اماکن تجاری عمومی یا فروشگاه اینترنتی نمی توان یافت. و صِرف خوش رنگی، اندازه بزرگ، شفاف بودن و مهمتر از همه ادعای فروشنده، حتی با عنوان شناسنامه دار، نباید اقدام به خرید نمود. در صورت نیاز به خرید یاقوت برمه یا ممتاز بهتر است با سنگ شناس معتبر اقدام به خرید کنید.

برای دیدن محصولات ما اینجا کلیک کنید