خواص سنگ زمرد EMERALD

خواص سنگ زمرد  EMERALD :


ویژگی های گوهرشناسی زمرد:
گونه: زمرد- بریل
فرمول شیمیایی: Al2Be3Si6O18- آلمینیوم بریلیوم سیلیکات
ساختار کریستالی: شش ضلعی، بلور شش ضلعی
رنگ: سبز زمردین تا سبز تا کمی آبی یا سبز مایل به زرد
سختی: 7.5 تا 8 روی مقیاس Mohs 
شاخص انکسار: 1.565 تا 1.602
چگالی: 2.67 تا 2.78
شکاف پذیری: نامشخص
شفافیت: شفاف تا مات
انکسار دوگانه یا شکست نور دوسویه: -0.006 
درخشندگی: شیشه ای
شبناک: معمولا ندارد.

زمرد سبز
زمرد سبز در گروه بریل ها قرار می گیرد و فرمول آن Be3Al2(SiO3)6 می باشد و دارای سایه های سبز تا بی رنگ است. شکل بلور آن توده ای تا بلورین و سیستم بلورین آن هگزاگونال می باشد. این سنگ قیمتی شکستگی های صدفی دارد و دارای سختی ۷.۵-۸ در سختی موس می باشد. جلای آن شیشه ای و رنگ خاکه آن سفید است. از لحاظ شفاف بودن مات، و وزن مخصوص آن به طور متوسط ۲.۷۶ است. رنگ سبز آن با مقادیر کروم و گاهی وانادیوم می باشد.

زمردها مانند دیگر سنگ های قیمتی رنگی، بر ۴ پارامتر درجه بندی می شوند: رنگ، برش، شفافیت و وزن قیراط .

قبل از قرن بیستم، مورد آب بسیار در رنگ و شفافیت اهمیت داشته است. یک زمرد خوب باید نه تنها رنگ سبز خالصی داشته باشد، بلکه درجه بالای شفافیت هم دارای اهمیت است. در سال ۱۹۶۰، صنعت جواهرات آمریکا تعریف زمرد را دچار تغییر کرد که بریل دارای وانادیوم سبز است.

زمردها در گستره ای از سایه رنگ ها از زرد-سبز تا آبی-سبز است. زرد و آبی  ته رنگ های ثانویه یافت شده در زمردها هستند. زمردها دارای طیف رنگی متوسط تا تیره در سنگ های قیمتی هستند. بهترین زمردها تقریبا دارای طیف رنگی  ۷۵ درصد هستند. زمانیکه این طیف رنگی به صفر درصد می رسد به معنای بی رنگی و هنگامیکه ۱۰۰ درصد باشد، رنگ آن تیره و سیاه خواهد بود.

یک سنگ خوب زمرد باید اشباع شده و ته رنگ آن روشن باشد. رنگ خاکستری یک اشباع شدگی عادی یا پنهان کننده در زمرد ها است. ته رنگ سبز  متمایل به خاکستری یک ته رنگ سبز کم رنگ است. زمردها تداخل های مختلفی دارند و دارای شکستگی هایی در سطح خود هستند. بر خلاف الماس، در لوپ استاندارد در بزرگنمایی ۱۰ برابر، شفافیت زیادی دارند. زمردها با چشم درجه بندی می شوند. بنابراین اگر یک زمرد تداخل قابل دیدی با چشم نداشته باشد، زمرد بی عیبی است.

زمرد
سنگ هایی که دارای شکاف ها و ترک های کمتری در سطح خود هستند، به شدت کمیاب می باشند. بنابراین اینگونه زمردها تقریبا همگی پرداخت شده هستند. زمانیکه شکاف و تداخل در زمردی باشد، به اصطلاع «باغ» به آن گفته می شود، زیرا ظاهری خزه مانند به آن می دهد. از این نوع تداخل در هر زمردی وجود ندارد. سنگ های شفاف، با رنگ زنده، ته رنگ سبز اولیه، بدون داشتن رنگ زرد ثانویه و با طیف تیره تا متوسط، بالاترین قیمت را دارد. برش زمردها به شکل بیضی، مستطیلی و یا با حواشی گرد شده می باشند.

بیشتر زمردها توسط گوهر شناس روغنی می شوند. با پر کردن شکاف ها و ترک ها به شفافیت و پایداری زمرد افزوده می شود. روغن سدر ضریب شکست مشابه داشته البته سایر روغن های مصنوعی و پلیمرها با ضریب شکست های مشابه زمرد مانند اپتیکن نیز وجود دارند. زمردهای با روغن پرداخت شده ارزش خیلی کمتری نسبت به زمردهای پرداخت نشده دارند، اما کیفیت مشابهی با هم دارند.

در زمان قدیم از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، معادن زمرد در مصر بوده است. از قرن چهاردهم، این سنگ گرانبها در کشورهای هند و استرالیا  یافت می شود. کلمبیا بزرگ ترین تولیدکننده زمرد در جهان است و ۵۰ تا ۹۵ درصد، تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

یکی از اشخاصی که سردمدار تجارت زمرد بوده است، شخصی به نام برنتوم (Brantome) می باشد. این فرد در قرن شانزدهم می زیسته و بسیاری از زمرد های زیبا و تأثیرگذار را از اسپانیا به مناطق دیگر اروپا و امریکای لاتین می آورد.

اولین زمرد مصنوعی تجاری موفق که تحت گداختگی با وانادات لیتیوم تهیه شده بود، با نام Carroll Chatham می باشد. این زمرد هیچ آبی نداشته و دارای اثرات وانادات، مولیبدن و وانادیوم می باشد. از جمله زمردهای قابل توجه، در کلمبیا با نام های زمرد Chalk,Duke,Gachala، Mogul Mughal و در برزیل زمرد Bahia می باشند.

زمرد
همانگونه که گفته شد، زمرد عضو سبز رنگ خانواده بریل لقب می گیرد و جزء با ارزش ترین سنگ های قیمتی محسوب میشود. علاوه بر زیبایی،کمیابی این گوهر مسبب افزایش قیمت آن در طول تاریخ بوده است. درجه سختی این سنگ قیمتی، در محدوده ۷.۵ الی ۸ قرار می گیرد.نام زمرد از ترجمه عربی واژه لاتین “اسماراگدوس” که خود از لغتی یونانی به معنای سبز گرفته شده است، به زبان فارسی وارد شده است.در زبان انگلیسی به این سنگ “Emerald” گفته می شود.

زمرد
رنگ سبز زمرد معمولاَ به دلیل ناخالصی کروم در بریل ایجاد می شود. زمرد دارای طیفی از رنگ سبز است که هرچه تیره تر باشد قیمت بیشتری دارد و به نوع بسیار کمرنگ آن به جای زمرد بریل سبز گفته میشود. مهمترین اشکال زمرد وجود شکاف های در آن است و زمرد به ندرت به صورت بی عیب یافت میشود به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح میدهند به جای خریدن زمرد های بدون عیب با قیمت های بسیار بالا، از سنگ های کم عیب استفاده کنند. این افراد با استفاده از روغن های مصنوعی این عیوب را تا حد زیادی پنهان میکنند.

یکی از انواع کمیاب و شناخته شده زمرد که به آن تراپیچ (Trapiche) می گویند در معادن کلمبیا یافت میشود. کلمبیا با اختلاف بسیار زیاد، بزرگترین تولید کنند زمرد در جهان است و حدود ۵۰ تا ۹۵ درصد تولیدات زمرد کره خاکی را بر عهده دارد. در رتبه دوم کشور زامبیا قرار دارد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۴۰ کیلوگرم زمرد از معادن این کشور استخراج شده است. در کشورهای افغانستان، استرالیا، برزیل، بلغارستان، کمبوجیه، کانادا، چین، اتیوپی، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، آمریکا، روسیه، پاکستان و آفریقای جنوبی نیز معادن فعال زمرد وجود دارد.

انواع زمرد
زمرد سبز برزیلی

همانطور که از نام گونه سبز برزیلی پیداست،این زمرد از معادن برزیل استخراج می شود و به آن ترمالین سبز (Brazilian tourmaline) هم گفته میشود. جالب است بدانید که در حال حاضر زمرد سبز برزیلی از معادن آفریقا استخراج می شود.

زمرد چشم گربه ای
چشم گربه ای،نوعی خاص و بسیار کمیاب از زمرد است که به دلیل وجود حالتی مانند چشم گربه به این نام معروف شده است،این گوهر علاوه بر Cat’s Eye Emerald با نام Tail of the dragon یا دم اژدها نیز سناخته می شود.

زمرد سبز تراپیچ
این نوع زمرد که از منابع کلمبیا بدست می آید دارای الگوی خاصی به شکل ستاره است و به همین دلیل به آن زمرد سبز ستاره ای نیز میگویند. جنس ۶ پر این ستاره بر روی زمرد کربن تیره است.

 

                          زمرد سبز تراپیچ


زمرد زامبیایی

نوعی از زمرد که از معادن کشور زامبیا به دست می آیند و دارای کیفیت بسیار خوبی از لحاظ رنگ و شفافیت است.گونه زامبیایی از ارزش فوق العاده ای بین جواهرسازان و گوهرتراشان برخوردار است.

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای چهارم

در اسطوره شناسی باستان می خوانیم که "مرکری" ، یکی از خدایان قدیم معروف به پیامبر، همواره در سفرها زمرد همراه داشته است.

زمرد را سنگ محافظ مسافران می خوانند.

یکی از حقایق عجیب در مورد زمرد اینست که اگر در معرض حرارت قرار گیرد، عرق می کند یا آب پس می دهد. در متون باستانی نیز به این ویژگی فوق العاده اشاره شده است

این سنگ در عهد باستان ارزش بالایی داشته است و در مصر باستان که برای اولین بار از همین کشور استخراج شد، به عنوان زیور آلات مقدس استفاده می شده است

زمرد با سایه ای سبز رنگ، بسیار با ارزشتر از الماس است. مرغوبترین زمرد در امریکای جنوبی در کلمبیا یافت می شود. مدت چهارصد سال است که از معادن این کشور، زمرد استخراج می شود.

زمرد سنگ عشق و خیال و شادی است

پاکی، غیب بینی، حافظه قوی و ایمان برای شخص به ارمغان می آورد

زمان مدیدی است که سمبل امید است و عده زیادی آن را سنگ پیشگویی نیز می خوانند.

تسکین دهنده ذهن نا آرام نیز هست و برای دارنده اش، منطق و خرد و حکمت می آورد.

گفته می شود نیروی زمرد به هنگام بهار قویتر می شود.

در بسیاری از فرهنگها، زمرد سمبل باران حاصلخیز کننده و در مسیحیت نماد ایمان و امید است.

معروف است که زمرد، قلب فیزیکی و عشق عاطفی را التیام می بخشد.

اگر در انگشت سبابه دست چپ درمانگر باشد، می تواند کمردرد را بهبود بخشد به این ترتیب که بیمار روی شکم دراز بکشد و درمانگر انگشتر حاوی زمرد را در فاصله دو اینچی ستون فقرات بیمار نگه دارد و به آرامی دایره های کوچکی رسم کند.

سنگ پرقدرتی است که می تواند چشمها، قلب، سیستم ایمنی و عصبی را تقویت کند.

قدرت زمرد به هنگام ماه بدر بیشتر می شود.

بعضی فرهنگها بر این باورند که زمرد می تواند هر گونه بیماری چشمی را مداوا کند به اینصورت که زمرد را به مدت یک شب در ظرفی محتوی آب قرار داده و روز بعد آن آب را روی چشم بپاشند.

اگر زمرد را به معشوق هدیه بدهید او به شما نزدیکتر می شود

زمرد بین دو فرد پل می زند و با عشق مرتعش می شود و انرژی آزاد می کند.

زمرد انرژیهای منفی را دفع کرده و دید معنوی را تقویت می کند. به پیشگویی آینده کمک می کند.

زمرد در مراسم و اوراد برای رونق بخشیدن به کسب و کار و استفاده می شود.

آنطور که جادوگران با تجربه می گویند، اگر زمرد با مس یا نقره همراه شود، نتایج بهتری حاصل می آید و اگر روی فلز کار شود، شهود و الهامات و روشن بینی دارنده اش را تقویت می کند


زمردهای مشهور در سطج جهانی
یکی از بزرگترین زمردهای جهان زمرد مغول است.
این زمرد در سال 1695 به وزن 217.80 قیراط و طول 10سانتی متر پیدا شد.
یک طرف آن متون عبادی نگاشته شده و بر روی طرف دیگرش حکاکی های گلدار نقش بسته است.
این زمرد خارق العاده در حراج لندن در 28 سپتامبر 2001 به قیمت 2.2 میلیون دلار فروش رفت. 
زمردها از زمان گذشته تا بحال در عزت نفس تاثیرگذار بودند.
به همنی دلیل بعضی از مشهورتین آنها را می توان در موزه ها و کلکسیون های شخصی دید.
موزه تاریخ طبیعی نیویورک برای مثال فنجانی را نمایش میدهد که از زمرد خالص ساخته شده و به امپراتور جهانگیز تعلق دارد و پس از پاتریشیا یکی از بزرگترین زمردهای کلمبیایی با وزن 632 قیراط قرار می گیرد. 
مجموعه بانک بوگوتا دارای پنج زمرد ارزشمند با وزن 220 و 1796 قیراط است.
زمردهای درخشان قسمتی از خزانه جواهرات ملی ایرانیان شامل تاج سلطنتی ملکه سابق فرح است. 
سلطان های ترکی عاشق زمرد بودند.
در قصر توپکاپی استانبول نمایشگاه این جواهرات برپاست و انواع زمردها را می توان در آنجا مشاهده کرد. 
خزانه وین شامل یک گلدان با 12 سانتی متر ارتفاع و 2205 قیراط است که از یک زمرد ساخته شده است. 
ملکه الیزابت دوم اتاق ویژه ای برای نگهداری جواهراتش را داشت و گفته می شود که اندازه این اتاق برابر با یک زمین هاکی بوده و زیر قطر باکینگهام قرار دارد.
البته این شامل جواهرات پادشاهی بریتانیا که در برج لندن نگهداری می شود، نیست.
جواهرات شخصی ملکه ارزشی برابر با 57 میلیون دلار داشته اند.
جواهرات موجود در مجموعه ملکه شامل جواهرات کمبریج و دهلی می شود که در آن زمرد چشمگیری وجود دارد. 
الیزابت تیلور مجموعه جواهرات مشهوری داشته است.
ریچارد بورتون به او یک زمرد و سنجاق سینه الماس داد که آنرا با یک گردنبند الماس در روز ازدواجش پوشید.
گوشواره ها، دستبند و حلقه نیز بعدا هدیه گرفت.

نگهداری و تمیزکردن جواهر و سنگ جواهر زمرد
زمردهای گران قیمت نسبت به فشار حساس بوده و در مقابل مواد شیمیایی خانگی آسیب پذیرند.
با وجود اینکه زمرد یکی از سنگ های جواهر سخت است، بازهم باید در استفاده از آن مراقب بود.
وقتی زمردها را آماده می کنید باید بسیار مراقب باشید زیرا نسبت به سایر اشکال بریل شکننده ترند.
از پوشیدن جواهرات زمرد هنگام کار با مواد شیمیایی یا شوینده های خانگی خودداری کنید.
با کمی آب صابون و پارچه ای نرم آنها را تمیز کنید. تمام پس مانده صابون باید پاک شود.
از بخارشو و شوینده های فراصوتی در این حواهر استفاده نکنید زیرا روغن بکار رفته در زمرد را از بین می برد.
روغن دهی قدیمی برای زمردها روش خوبی است اما همیشگی نیست بنابراین باید اینکار را مرتبا تکرار کرد.
قبل از تمرین، تمیز کردن یا انجام فعالیت های فیزیکی آنرا درآورید.
الماس می تواند زمرد را خراش دهد بنابراین آنها را دور از سایر جواهرات در داخل یک دستمال نرم نگهداری کنید.  

برای دیدن محصولات ما اینجا کلیک کنید
 .